wtorek, 21 maja, 2024

Te przejścia były bardzo niebezpieczne. Fatalna ocena. Będą nowe ronda

Przejście przez Krasińskiego na Żoliborzu oraz ulic Augustówka i Zawodzie w pobliżu elektrociepłowni Siekierki na Mokotowie były niebezpieczne. Otrzymało najniższe oceny w audycie bezpieczeństwa. Przeprawa z Żoliborza otrzymała notę 1 (w skali od 0 do 5), „zebra” z Mokotowa najniższą możliwą, czyli 0. Teraz ma się to zmienić. Powstaną nowe ronda.

Kilka lat temu, po jednym z dramatycznych wypadków drogowych miasto przeprowadziło szeroki audyt nieoznakowanych przejść dla pieszych. Oceny były w sześciostopniowej skali – od 0 do 5. Jak informuje Zarząd Dróg Miejskich, fatalne oceny otrzymały między innymi przejścia przez Krasińskiego u zbiegu z Przasnyską na Żoliborzu oraz na skrzyżowaniu ulic Augustówka i Zawodzie na Mokotowie. Teraz powstaną tam nowe ronda. Przejście na Mokotowie przy elektrociepłowni Siekierki dostało najniższą notę, „0”. Jak podkreśla ZDM, problemem był duży ruch ciężarówek, brak chodników. W dodatku zieleń ograniczała widoczność. Audytor zalecił stworzenie w tym miejscu ronda. Tylko niewiele lepszą ocenę otrzymało przejście na Żoliborzu, przez Krasińskiego. Tam problemem była rozwijana nadmierna prędkość i słabe doświetlenie. Jak informuje ZDM, o rondo na skrzyżowaniu ulic Krasińskiego – Przasnyska apelowali mieszkańcy pobliskich osiedli. Celem skrzyżowania o ruchu okrężnym jest zwiększenie bezpieczeństwa, wymuszenie zachowania przepisowej prędkości bez wstrzymania ruchu.

Doświetlą zebry

Jak informuje ZDM, na Żoliborzu drogowcy doświetlą wszystkie przejścia dla pieszych znajdujące się w sąsiedztwie ronda. Dodatkowo te na wlotach, po których jeżdżą autobusy, wyposażą w azyle. Rondo o średnicy 26 metrów będzie miało wyspę centralną. Nieprzejezdną, dzięki obsadzeniu jej krzewami. Na narożnikach skrzyżowania wykonawca posadzi krzewy okrywowe. Wzdłuż pasa drogi stanie 7 nowych drzew, które uzupełnią istniejący już tam szpaler. Za rondem powstaną trzy bezzatokowe, wyposażone w wiaty przystanki autobusowe – informuje ZDM. Skrzyżowanie na Mokotowie będzie miało 27 metrów średnicy. Jego wyspę i narożniki, podobnie jak na Żoliborzu, wykonawca obsadzi krzewami. Przejścia dla pieszych w obrębie skrzyżowania drogowcy wyposażą w azyle i doświetlą. Przystanki autobusowe przeniosą za rondo.
Wartość inwestycji na Żoliborzu wynosi ponad 6,5 mln zł., a na Mokotowie ponad 8,2 mln zł.– informuje ZDM. Przetarg wygrała firma Krol, która po podpisaniu umowy będzie miała będzie miała 180 dni na realizację projektów.

(źródło: ZDM, mat. pras.)

REKLAMA

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

WIĘCEJ

WIĘCEJ W TELEGRAFIE

- Advertisement -spot_img