Wielkanoc i cała jej oktawa, a wcześniej uroczystości Świętego Triduum – Wielkiego Czwartku, Wielkiego Piątku i Wielkiej Soboty, to u chrześcijan wspomnienie najważniejszego wydarzenia w historii ludzkości, czyli Zmartwychwstania Jezusa.
Uroczystości Wielkiego Czwartku, Wielkiego Piątku i Wielkiej Soboty, czyli Triduum Paschalnego, kończą Wielki Post i rozpoczynają Wielkanoc. Po Wielkiej Niedzieli czeka nas jeszcze osiem dni Oktawy Wielkiej Nocy a sam okres wielkanocny trwa znacznie dłużej. W tekście zamieszczamy wyjaśnienia pojęć, pochodzące z wywiadu, którego franciszkanin, o. Jan Maria Szewek naszemu portalowi udzielił w Wielkanoc 2020 roku.
Triduum Paschalne to trzy dni, podczas których przeżywamy Mękę, Śmierć i Zmartwychwstanie Chrystusa. Każdy z tych trzech dni trwa od zachodu do zachodu słońca.
Wielki Czwartek
Zaczyna się wieczorem, mszą Wieczerzy Pańskiej. Upamiętnia ona ustanowienie przez Chrystusa dwóch sakramentów – kapłaństwa i Eucharystii. Chrystus chciał z nami pozostać na zawsze, a wiedział, że Jego misja na ziemi dobiega końca. Ważnym elementem liturgii tego dnia było – w tym roku z uwagi na epidemię tego obrzędu nie będzie – umycie nóg 12 osobom. Na pamiątkę umycia przez Jezusa nóg apostołom. Symbolizowało to służebność – że Syn Człowieczy przyszedł na świat nie po to, by Mu służono, lecz aby służyć. I służebna jest też rola kapłana.
Wielki Piątek
Centralne miejsce zajmuje Krzyż, znak cierpienia, męki i śmierci Jezusa. Tego dnia odprawia się drogę krzyżową, nie ma Eucharystii, jest za to liturgia Męki Pańskiej. Podczas jej trwania odczytuje się Pasję – czyli opis męki Jezusa Chrystusa.
Wielka Sobota
Trzeci dzień Triduum rozpoczynamy w sobotę wieczorem liturgią Wigilii Paschalnej. Składa się ona z czterech części.
Liturgia światła
W normalnym czasie wierni spotykają się przy ogniu, który jest błogosławiony przez kapłana przed kościołem. Wprowadza się zapalony paschał do świątyni. Paschał ten symbolizuje światłość świata, która wchodzi w grzeszny świat i rozprasza ciemności. Dlatego wchodzi się do ciemnego kościoła, by pokazać, że Chrystus jest Panem, jest światłością świata.
Liturgia Słowa
Tego dnia jest bardzo rozbudowana. To dziewięć czytań, które pokazują stworzenie świata przez Boga i dzieło odkupienia, którego dokonał Jezus Chrystus przez mękę i zmartwychwstanie. Trzecia część to liturgia chrzcielna. Dorośli, którzy chcą przyjąć tego dnia chrzest, właśnie wtedy są chrzczeni. Ludzie ochrzczeni, odnawiają przyrzeczenia, które podczas chrztu w dzieciństwie złożyli za nich ich rodzice. Czwartą częścią jest liturgia eucharystyczna, gdy przyjmujemy Chrystusa.
Procesja rezurekcyjna
Odbywa się na zakończenie Wigilii Paschalnej albo w Wielką Niedzielę przed pierwszą mszą św. Procesja to manifestacja radości, że Jezus zmartwychwstał. Trzeci dzień Triduum kończy się w niedzielę wieczorem.
Oktawa jak poprawiny
Potem mamy oktawę Wielkiej Nocy. Mówiąc językiem świeckim takie „poprawiny”. Kończą się one w pierwszą niedzielę po Zmartwychwstaniu pięknym świętem Miłosierdzia Bożego. W tym roku oczywiście procesji nie będzie, a święta większość wiernych spędzi w swoich domach.
„Nowy Telegraf Warszawski” (fragmenty archiwalnego wywiadu przypominamy z okazji świąt)