Odwiedzanie Grobów Pańskich w kościołach, święcenie pokarmów i pełne zadumy oczekiwanie na Zmartwychwstanie Pańskie. Wielka Sobota to wyjątkowy dzień w chrześcijaństwie.
Wielka Sobota w Kościele katolickim to dzień smutku, po męczeńskiej śmierci Jezusa. Liturgia Męki Pańskiej w piątek wieczorem celebrowała śmierć Pana. W sobotę w kościołach w ciągu dnia nie ma mszy świętych, można odwiedzić Groby Pańskie, przygotowane w poszczególnych świątyniach. Co roku odbywa się święcenie pokarmów. Po zachodzie słońca w kościołach odbywają się obchody najbardziej uroczystej mszy w roku – Mszy Świętej Wigilii Paschalnej. To symboliczne wejście w Święta Wielkiej Nocy.
Czy jest post w Wielką Sobotę?
W Wielką Sobotę post nie jest nakazany, ale jest zalecany. W ciągu dnia wierni odwiedzają kościoły, by modlić się przy Grobie Pańskim, święcą pokarmy. Wieczorem odbywa się liturgia Wigilii Paschalnej, która składa się z czterech części:
Liturgia Światła – ogień pobłogosławiony jest przez kapłana, następnie zapala siię od niego świecę, zwaną paschałem, z którym wchodzi się do ciemnego kościoła.
Potem Liturgia Słowa – obejmuje dziewięć czytań, które pokazują stworzenie świata przez Boga i dzieło odkupienia, którego dokonał Jezus Chrystus przez mękę i zmartwychwstanie.
Następnie Liturgia Chrzcielna – ludzie dorośli, wcześniej nie ochrzczeni właśnie w Wielką Sobotę przyjmują chrzest. Z kolei wszyscy wierni w kościele odnawiają przyrzeczenia chrzcielne. A w normalnym czasie następuje pokropienie wiernych.
Wreszcie Liturgia eucharystyczna – komunia święta
W kościele śpiewany jest Exultet, czyli wyjątkowe Orędzie Paschalne, lub Orędzie Wielkanocne – starożytna pieśń, przypisywana św. Ambrożemu lub św. Augustynowi. Pierwszy raz od początku Wielkiego Postu zabrzmi śpiew Chwała na Wysokości Bogu oraz uroczyste Alleluja.
Niekiedy Wigilię Paschalną kończy procesja rezurekcyjna, w innych świątyniach procesja rezurekcyjna rozpoczyna mszę zwaną rezurekcją (rano, zazwyczaj o godzinie 6.00).