wtorek, 21 maja, 2024

Pustostany grozy. Czas na zmiany

Sprzedaż pustostanów i przeznaczenie środków ze sprzedaży na lokale komunalne może być opłacalne dla wszystkich. Problem szczególnie widoczny jest na Pradze i Pradze-Południe.

W niektórych kamienicach w dzielnicy znajdują się puste, nawet kilkudziesięciometrowe lokale. Ich remont opłaca się mniej niż remont całych bądź budowanie nowych budynków. Komunalni najemcy nie są w stanie płacić np. za ogrzewanie na prąd. Sąsiedzi skarżą się na wilgoć i chłód, odczuwane z uwagi na bliskość pustych, nieogrzewanych mieszkań. Osoba „z ulicy” nie może lokalu kupić, czy wynająć, bo jest on socjalny. Pomysłem byłaby sprzedaż przetargowa i przeznaczenie uzyskanych tak środków na fundusz mieszkań socjalnych bądź komunalnych. To jednak wymaga zmian prawnych i działań systemowych.

Próby sprzedania, czy wynajmu lokali przeznaczonych na najem komunalny nie muszą być złym pomysłem. Pod warunkiem, że będzie to zrobione w sposób transparentny. Najlepiej na drodze ustawy, która jako projekt obywatelski trafiłaby do Sejmu. Powstałby fundusz. Na jego podstawie pustostany mogłyby kupić w przetargach osoby prywatne. A uzyskane ze sprzedaży środki trafiałyby na wspomniany fundusz. Z jego środków, po pozbyciu się pustostanów, pieniądze trafiałyby na zakup nowych lokali komunalnych i socjalnych. Zyskaliby wszyscy. Miasto – bo pozbyłoby się problemu. Osoby potrzebujące – bo zwiększyłaby się pula mieszkań, znacznie lepiej przystosowanych do potrzeb mniej majętnych lokatorów. Nabywcy pustostanów. Wreszcie ich sąsiedzi, dziś narzekający na sąsiedztwo pustych, nieogrzewanych mieszkań. Do tematu będziemy wracać.

REKLAMA

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

WIĘCEJ

WIĘCEJ W TELEGRAFIE

- Advertisement -spot_img