wtorek, 21 maja, 2024

Dzieciątko przyszło na Świat, całkiem go zmieniło

Ponad 2 tysiące lat temu narodziny Dzieciątka w Betlejem zmieniły świat. Dla wierzących chrześcijan sprawa jest oczywista – urodził się Boży Syn, Zbawiciel. Narodzenie Chrystusa było jednak zdarzeniem wyjątkowym dla całej ludzkości. Dość powiedzieć, że w naszej cywilizacji czas liczymy od Narodzenia Pańskiego – właśnie dobiega końca 2023 rok po Chrystusie. Święta obchodzą nie tylko chrześcijanie, ale też niewierzący i wyznawcy innych religii. To czas rodzinnych spotkań, prezentów, odpoczynku. Sama historia Świętej Rodziny, która musiała uciekać przed siepaczami zbrodniarza, ma głęboki humanistyczny sens.

W Warszawie i Polsce mieszka coraz więcej wiernych obrządków wschodnich. Wzrosła liczba ludzi świętujących Boże Narodzenie 6 stycznia. I rodzin, w których wielokulturowe świętowanie trwa kilka tygodni. Właściwym blaskiem świeci też dziś Święto Trzech Króli, w którym tradycją stały się efektowne orszaki. I tak jak wielu z nas czas Wigilii i Świąt poświęca rodzinie, tak Objawienie Pańskie 6 stycznia na spotkania ze znajomymi.

****

Koniec i początek roku siłą rzeczy sprzyja podsumowaniom minionych, i prognozowaniu najbliższych 12 miesięcy. W Polsce zmienił się właśnie rząd. Wybory do Sejmu i Senatu rozpoczęły maraton wyborczy, który zakończą wybory prezydenta RP w roku 2025. Po drodze, w roku 2024 dwie niezwykle ważne elekcje – do Parlamentu Europejskiego i przede wszystkim do samorządu. Wybierzemy prezydenta Warszawy, radych sejmiku, stolicy i dzielnic. Kampania zacznie się już w styczniu, zapowiada interesująco. W przyszłym roku nastąpi zmiana fundamentalna dla mieszkańców stolicy. Radni zatwierdzili bowiem Strefę Czystego Transportu, która zacznie działać od lipca 2024 r, obejmie Śródmieście i kilka centralnych dzielnic, w tym całą Pragę-Północ i większość Pragi-Południe.

Tematem głównym bieżącego wydania jest sprawa Mirosława Ciełuszeckiego – przedsiębiorcy, który przez 21 lat był oskarżony w kuriozalnym procesie, przesiedział kilka miesięcy w areszcie wydobywczym. Został uniewinniony, ale nękanie bynajmniej nie ustąpiło. Legia Warszawa kapitalnie spisuje się w Europie, w lidze widać obciążenie grą na dwóch frontach. I tak jest jednak znacznie lepiej niż dwa lata temu. Polonia walczy o utrzymanie na zapleczu Ekstraklasy. A reprezentacja Polski po najgorszym roku od lat o awans na Euro powalczy w barażach. Powody do zadowolenia mają kibice siatkówki. Projekt Warszawa spisuje się w tym sezonie wręcz fenomenalnie.

****

Przełom roku to także czas zmian w „Nowym Telegrafie Warszawskim”. Niniejszy numer to wydanie specjalne, za grudzień 2023 i styczeń 2024 roku. Byliśmy z Wami przez ostatnie lata, choć w minionych miesiącach gazeta ukazywała się wyłącznie w sieci. Z uwagi na coraz większy rozwój nowych form medialnych kosztem klasycznych gazet, przekształcamy projekt w gazetę stricte internetową, wydania drukowane będą okazjonalne. Być może kiedyś wrócimy do regularności. Znajdziecie nas na stronie www.telegraf24.eu

****

W tym niezwykłym czasie chcemy Wam wszystkim złożyć najlepsze życzenia błogosławionych, dobrych rodzinnych Świąt Bożego Narodzenia, dobrego przeżycia tego czasu oraz wszelkiego dobra w nowym, 2024 roku.

REKLAMA

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

WIĘCEJ

WIĘCEJ W TELEGRAFIE

- Advertisement -spot_img