Nowy Telegraf Warszawski

wtorek, 22 kwietnia, 2025

Ostatnie chwile ośmioletnich rządów PiS. Dwa expose w jednym tygodniu

W poniedziałek 11 grudnia expose Mateusza Morawieckiego, a po nim głosowanie, które PiS przegra. Następnie premiera wybierze Sejm, w którym większość mają Koalicja Obywatelska, Trzecia Droga i Lewica. Najpewniej w środę kolejne expose wygłosi Donald Tusk.

W wyborach 15 października pierwsze miejsce zajęło Prawo i Sprawiedliwość, jednak nie ma większości do utrzymania władzy. Jednocześnie partia rządząca od ośmiu lat nie ma zdolności koalicyjnych. Mimo to prezydent Andrzej Duda powierzył misję tworzenia rządu dotychczasowemu premierowi, Mateuszowi Morawieckiemu. Jednak nawet sami politycy PiS przyznają, że misja nie ma szans powodzenia. Wskazuje na to nie tylko wynik wyborów, ale też rezultaty głosowań podczas pierwszego posiedzenia Sejmu. Nowa większość – Koalicja Obywatelska, Trzecia Droga i Lewica głosuje zgodnie, przegłosowała większość spraw, począwszy od wyboru marszałka, kończąc na ustawach.

Trzy kroki konstytucyjne

Rząd w Polsce po wyborach może być wyłoniony w trzech krokach konstytucyjnych. W pierwszym prezydent wyznacza premiera, potem wotum zaufania udziela mu Sejm. Andrzej Duda wskazał Mateusza Morawieckiego, który 11 grudnia wygłasza expose. Jeśli – na co wszystko wskazuje – posłowie nie poprą dotychczasowego rządu, w kolejnym kroku premiera wyznacza Sejm. W przypadku gdy i tym razem nie uzyska on większości, inicjatywa znów trafia do prezydenta. Jeśli i wtedy posłowie nie dadzą wotum zaufania, następuje skrócenie kadencji i są wcześniejsze wybory. Jednak najbardziej prawdopodobnym scenariuszem w obecnej kadencji jest brak wotum dla Morawieckiego i skuteczny wybór rządu w drugim kroku. Najpewniej w środę, 13 grudnia premierem po latach zostanie lider Koalicji Obywatelskiej, Donald Tusk.