czwartek, 25 lipca, 2024

Prezydent zapowiedział. Kandydat na premiera z PiS

Prezydent Andrzej Duda w wygłoszonym w poniedziałek orędziu zapowiedział, że misję tworzenia rządu powierzy przedstawicielowi Prawa i Sprawiedliwości. A marszałkiem Seniorem na pierwszym posiedzeniu Sejmu będzie Marek Sawicki z Polskiego Stronnictwa Ludowego – Trzeciej Drogi.

Prezydent wygłosił orędzie tydzień przed planowanym pierwszym posiedzeniem Sejmu. Stwierdził w nim, że „zgodnie ze zwyczajem” powierzy misję tworzenia rządu przedstawicielowi partii, która zajęła pierwsze miejsce w wyborach, czyli Prawa i Sprawiedliwości. A więc obecnemu premierowi, Mateuszowi Morawieckiemu. Decyzja budzi kontrowersje, gdyż PiS nie ma większości wymaganej do tworzenia rządu – przedstawiciele Koalicji Obywatelskiej, Trzeciej Drogi i Nowej Lewicy zapowiadają, że stworzą koalicję. A razem to oni mają większość. Dlatego opozycja domagała się wskazania kandydata z KO – konkretnie Donalda Tuska. Była też trzecia możliwość – prezydent mógł zaczekać z decyzją do wyboru marszałka Sejmu. I decyzję podjąć na podstawie wyniku głosowania. Tak w pierwszym konstytucyjnym kroku prezydent wyznaczy Mateusza Morawieckiego. Sejm głosować będzie nad wotum zaufania, którego premier najpewniej nie uzyska. W drugim kroku konstytucyjnym premiera wybiera już Sejm.

Marszałek Senior z PSL

Prezydent zaskoczył wyborem Marszałka Seniora. Został nim Marek Sawicki z Polskiego Stronnictwa Ludowego. To były minister rolnictwa. Wybór jest zaskoczeniem, gdyż jak dotąd w kuluarach pojawiały się nazwiska Jarosława Kaczyńskiego, Antoniego Macierewicza, Ryszarda Terleckiego a ostatnio Krystyny Borys-Szopy. Ostatecznie padło na polityka ludowców. Marszałek Senior to poseł, który prowadzi pierwsze posiedzenie Sejmu. Otwiera obrady, wygłasza okolicznościowe przemówienie, odbiera ślubowanie od posłów. Następnie przeprowadza procedurę głosowania nad wyborem marszałka Sejmu i przekazuje mu prowadzenie obrad. Marszałkiem Seniorem zostaje wg obyczaju najstarszy poseł, faktycznie spośród kilku najstarszych parlamentarzystów Seniora wskazuje prezydent. Pierwsze posiedzenie Sejmu odbędzie się w poniedziałek, 13 listopada.

REKLAMA

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

WIĘCEJ

WIĘCEJ W TELEGRAFIE

- Advertisement -spot_img