czwartek, 25 lipca, 2024

Sprzęty elektroniczne mają służyć zdrowiu

Producenci elektroniki poprawiają parametry swoich produktów. Mają być wygodne, energooszczędne i z korzyścią dla zdrowia.

Panasonic, jeden z czołowych producentów elektroniki, zaprezentował niedawno swoją wizję Całościowego Dobrobytu, w której centrum znajduje się użytkownik i planeta. W ramach czterech wymiarów nowej strategii – dobrobytu przestrzennego, zewnętrznego, wewnętrznego i społecznego – tak dostosowuje swoje produkty, by były bardziej energooszczędne i prośrodowiskowe, ale też wygodne i przyjazne dla użytkownika. Jednym z podstawowych założeń nowego podejścia firmy do projektowania urządzeń jest to, by pozytywnie wpływać na zdrowie i samopoczucie użytkowników. Dotyczy to zarówno sprzętów RTV, jak i urządzeń do higieny osobistej, gotowania czy pielęgnacji zwierząt.

Sprzęt ma dbać o zdrowie użytkownika

– Staramy się dostarczać naszym klientom bardzo szeroki wachlarz produktów do użytku domowego, który ma dbać o zdrowie użytkowników – mówi agencji Newseria Innowacje Jędrzej Ziółkowski, menedżer ds. marketingu na Europę Środkowo-Wschodnią w Panasonic Polska. Jak podkreślali podczas prezentacji korporacyjnej wizji Całościowego Dobrobytu (Holistic Wellbeing) przedstawiciele firmy, celem jest zrównoważenie indywidualnego dobrostanu użytkowników z globalnym, zrównoważonym rozwojem. Temu mają służyć stałe prace nad redukcją emisji CO2 oraz gospodarką obiegu zamkniętego, czyli m.in. wydłużaniem cyklu życia produktów. Temu ma służyć stosowanie modułowych konstrukcji ułatwiających naprawę czy integracja IoT, która pozwoli przewidywać usterki. Wśród planów Panasonica jest także rozwijanie możliwości renowacji sprzętu oraz modeli subskrypcji.

Holistic Wellbeing

Wizja Holistic Wellbeing to cztery przestrzenie i przypisane do niej sprzęty: dobrobyt przestrzenny (telewizja i domowa rozrywka), dobrobyt zewnętrzny (higiena osobista), dobrobyt wewnętrzny (drobne sprzęty kuchenne) i dobrobyt społeczny (obrazowanie cyfrowe i pielęgnacja zwierząt). Jędrzej Ziółkowski na przykładzie poszczególnych kategorii wyjaśnia sposób rozumienia dobrostanu przez projektantów. – Suszarki z technologią Nanoe to nasza autorska technologia, która charakteryzuje się tym, że podczas suszenia włosów nie wysusza skóry, a jednocześnie włosy stają się mocniejsze i w przypadku farbowanych włosów nie tracą koloru – mówi menedżer ds. marketingu w Panasonic Polska. – Staramy się męskiej części konsumentów dostarczać produkt jak golarki czy trymery, dzięki którym, tak jak Multishape, mogą podróżować z jednym tylko urządzeniem po całym świecie i wymieniać końcówki. Dzięki temu mogą mieć golarkę, trymer, a nawet szczoteczkę do zębów w jednym, żeby ograniczyć liczbę urządzeń w walizce i przez to też zmniejszyć wagę bagażu, co w dzisiejszych czasach jest bardzo istotne.

Jedno urządzenie w miejsce pięciu

Multishape to wielofunkcyjne urządzenie wyposażone w jeden akumulator i jeden przewód ładujący. Może zastąpić do pięciu pojedynczych urządzeń. Dzięki zastosowaniu zasady modułowej udało się zminimalizować zużycie materiałów, a co za tym idzie znacznie zredukować późniejszą ilość odpadów. Urządzenie może być dostępne z akumulatorem litowo-jonowym (pozwalającym na 90 minut pracy i szybkie ładowanie) lub niklowo-wodorkowym (do 50 minut pracy). Podobną funkcjonalność zapewnia też seria depilatorów EY. Te produkty wpisują się w kategorię dobrobytu zewnętrznego. Z kolei w kategorię dobrobytu społecznego wpisane są m.in. propozycje dla seniorów, na przykład wygodne do używania przez nich telefony komórkowe.

– Staramy się też pamiętać o naszych rodzicach i dziadkach i dla nich też utrzymujemy produkcję telefonów, dzięki którym w dzisiejszych czasach mogą się łatwiej z nami komunikować, nawet w smart czasach – podkreśla ekspert. – Nie zapominamy też o naszych pupilach. Dla nas zwierzęta też są ważne, toteż wprowadziliśmy teraz nowe linie produktów dla zwierząt, czyli automatyczne dozowniki do karmy czy fontanny do pojenia wodą. W ramach dobrobytu wewnętrznego z kolei Panasonic skupia się na zdrowszym, prostszym, ale i bardziej zrównoważonym sposobie gotowania. – W dzisiejszych czasach ludzie sobie cenią takie nowinki. Wypiekacze chleba, niby nic nowego, aczkolwiek zawsze można coś udoskonalić, zrobić lepiej, poprawić i są to produkty najwyższej jakości, a pieczywo stamtąd jest bardzo dobre. Dodatkowo nasze mikrofalówki, które charakteryzują się też tym, że zużywają znacznie mniej energii od konkurencji – mówi Jędrzej Ziółkowski.

Parowe kuchenki, powietrzne frytownice 

Parowe kuchenki łączą w sobie cztery metody gotowania i urządzenia: parę, piekarnik, grill i inwerterową kuchenkę mikrofalową. Producent proponuje też nowe modele frytownic powietrznych, które dają więcej możliwości przygotowania beztłuszczowych potraw. Te urządzenia mają też potencjalnie zmniejszać zużycie energii i czas gotowania. – Panasonic w swoim portfolio posiada również markę Technics. Legendarną markę, wywodzącą się i słynną z produkcji gramofonów, które w dzisiejszych czasach wróciły do łask i sprzedaż ich bardzo rośnie. Mamy też bardzo duże portfolio kategorii Hi-Fi i Premium, jak również nową linię słuchawek True Wireless i nausznych, które charakteryzują się najwyższej jakości dźwiękiem – wymienia przedstawiciel Panasonic Polska. Sprzęt audio, telewizory, a także produkty gamingowe, czyli szeroko rozumiana rozrywka, to elementy kategorii dobrobytu przestrzennego, w której Panasonic stawia przede wszystkim na jakość obrazu i dźwięku.

(Newseria Innowacje)

REKLAMA

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

WIĘCEJ

WIĘCEJ W TELEGRAFIE

- Advertisement -spot_img