poniedziałek, 15 lipca, 2024

Wybory do Sejmu i Senatu. Sześć list w całym kraju

Prawo i Sprawiedliwość, Koalicja Obywatelska, Trzecia Droga, Konfederacja, Lewica, Bezpartyjni Samorządowcy. To sześć komitetów, którym udało się zarejestrować listy w całym kraju. Oprócz 460

Już w niedzielę, 15 października, wybierzemy nowy Sejm i Senat. Oprócz wyborów parlamentarnych odbędzie się też referendum. Listy do Sejmu w całym kraju wystawiło sześć komitetów. Lista Nr 1 to Komitet Wyborczy Bezpartyjni Samorządowcy. Nr 2 – Koalicyjny Komitet Wyborczy Trzecia Droga Polska 2050 Szymona Hołowni – Polskie Stronnictwo Ludowe. Lista Nr 3 – Komitet Wyborczy Nowa Lewica. Nr 4 – Komitet Wyborczy Prawo i Sprawiedliwość. Lista Nr 5 – Komitet Wyborczy Konfederacja Wolność i Niepodległość. Nr 6 – Koalicyjny Komitet Wyborczy Koalicja Obywatelska Platforma Obywatelska, .Nowoczesna, Inicjatywa dla Polski, ZIELONI.

Aż pięć startujących formacji (wyjątek stanowią Bezpartyjni Samorządowcy) to ugrupowania parlamentarne. Wybierzemy też senatorów. Tu jednak głosuje się wg ordynacji większościowej, w jednomandatowych okręgach wyborczych. Tu ścierają się głównie dwa bloki. Rządzący PiS oraz Pakt Senacki, z którego startują przedstawiciele formacji opozycyjnych. W wyborach 15 października wybierzemy 460 posłów i 100 senatorów. Czołowe miejsca we wszystkich sondażach – co nie jest żadnym zaskoczeniem – zajmują dwie formacje. Rządzący PiS i główna siła opozycji, czyli Koalicja Obywatelska. Niewielką przewagę ma formacja rządząca, możliwe jednak, że pierwszy raz od objęcia rządów będzie musiała szukać koalicjantów. W tej kwestii kluczowe jest, czy próg wyborczy przekroczą mniejsze partie. Jeśli nie, najbardziej zyska ugrupowanie, które zajmie pierwsze miejsce. Tak było w 2015 roku, gdy PiS wygrał, ale w normalnej sytuacji musiałby dogadywać się z Kukiz’15. O tym, jak również szerzej o każdym z komitetów, napiszemy w kolejnych materiałach, w ramach naszego cyklu przedwyborczego.

REKLAMA

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

WIĘCEJ

WIĘCEJ W TELEGRAFIE

- Advertisement -spot_img