wtorek, 21 maja, 2024

Udawali policjantów, byli bardzo bezwzględni. Prawie dekadę rozbójnicy napadali, okradali, krzywdzili ludzi. Akcja stołecznej policji

To byli jedni z najbardziej brutalnych przestępców w Polsce. Kradli samochody, rozbijali bankomaty, napadali na ludzi udając policjantów. Stołeczni policjanci oraz funkcjonariusze Centralnego Biura Śledczego Policji rozbili bardzo groźną grupę przestępczą. Kulisy jej działań jeżą włos w głowie.

Jak informuje Komenda Stołeczna Policji, przestępcy działali prawie dekadę, od 2014 roku. Byli bardzo bezwzględni i agresywni. Oprócz kradzieży samochodów zajmowali się również napadami na przewożone towary, głównie elektroniczne. I rozbojami, podczas których byli bardzo brutalni. Często pokrzywdzone przez nich osoby doznawały poważnego uszczerbku na zdrowiu.

Rozpracowywani od lipca ub. roku

Rozpracowaniem grupy przestępczej zajęli się policjanci Wydziału do walki z Przestępczością Samochodową Komendy Stołecznej Policji wspólnie z CBŚP. Jak informuje policja, operacyjne ustalenia dotyczące ustalenia pełnego składu grupy funkcjonariusze rozpoczęli w lipcu ubiegłego roku. Ustalili skład grupy, a w ostatnim czasie przeprowadzili akcję w całym kraju. Na terenie garnizonu stołecznego (Warszawa i okolice), powiatu siedleckiego i Chorzowa policjanci zatrzymali 9 członków grupy w wieku od 30 do 52 lat. Z uwagi na to, że w skład grupy wchodzili przestępcy z wieloletnim stażem, znający metody działania policji, prowadzone w stosunku do nich czynności były prowadzone z dużą ostrożnością. Podejrzani często opuszczali swoje miejsca zamieszkania przed świtem, dlatego kontrterroryści jednocześnie wkroczyli do zajmowanych przez nich lokali w godzinach wczesnorannych. Synchronizacja działań miała uniemożliwić podejrzewanym i ich rodzinom kontakt w celu ostrzeżenia z innymi członkami grupy – relacjonuje policja. Pozostałych pięciu członków grupy trafiło na prokuratorskie przesłuchanie z zakładów karnych.

Przestępcze łupy i prawdziwy arsenał broni

Jak relacjonuje stołeczna policja, w trakcie akcji funkcjonariusze zabezpieczyli siedem samochodów osobowych o łącznej wartości 724 tysięcy złotych. Gotówkę w kwocie 47 tysięcy złotych. 11 sztuk granatów bojowych, 350 sztuk nielegalnej amunicji. A także silikonowe maski, kastety, podrobione legitymacje policyjne, przedmioty przypominające broń palną, kajdanki. Kilkanaście urządzeń elektronicznych służących do kradzieży pojazdów, pochodzące z kradzieży części samochodowe oraz tablice rejestracyjne utracone w wyniku kradzieży. Prokurator przedstawił zatrzymanym członkom grupy 10 zarzutów udziału w zorganizowanej grupie przestępczej. 60 zarzutów kradzieży z włamaniem i usiłowania kradzieży z włamaniem samochodów, 15 zarzutów kradzieży z włamaniem do bankomatów. Ponadto zatrzymani będą odpowiadali za 19 paserek, 5 rozbojów i pozbawienia wolności podając się za funkcjonariuszy policji. Sąd na wniosek prokuratury tymczasowo aresztował 12 zatrzymanych n a 3 miesiące.

Akcja policji nie tylko z Warszawy. I nie tylko policji

Nadzór nad akcją sprawował Mazowiecki Wydział Zamiejscowy Departamentu do spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Warszawie. Przede wszystkim brali w niej udział policjanci ze stołecznej samochodówki oraz funkcjonariusze CBŚP z Warszawy. A także policjanci z pionów kryminalnych KSP, Komendy Rejonowej Policji Warszawa VII. Funkcjonariusze Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej. Samodzielnych Pododdziałów Kontrterrorystycznych Policji w Warszawie, Łodzi i Białymstoku, skoordynowani przez Centralny Pododdział Kontrterrorystyczny BOA KGP – podsumowuje policja.

w takich maskach grupa bandziorów przebranych za policjantów napadała na ludzi fot. policja
Broń, kastety, zabezpieczone przez funkcjonariuszy fot. policja
Fałśzywa policyjna odznaka fot. policja

REKLAMA

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

WIĘCEJ

WIĘCEJ W TELEGRAFIE

- Advertisement -spot_img