wtorek, 21 maja, 2024

„Nowy Telegraf Warszawski” nr 28(98) 2-8 października 2022 r.

Między metrem a tramwajem na Gocław, historia praskiej bazyliki, co dalej z wyborami, szaleństwa Putina. Co mają wspólnego wilkołaki z epidemią na Mazowszu? I na poprawę humoru – kolejny odcinek historii mundiali. Te, i wiele innych tematów w najnowszym wydaniu naszego magazynu.

Kolejny numer naszego tygodnika „Nowy Telegraf Warszawski”. To już wydanie nr 28(98). Wielkimi krokami zbliża się wydanie trzydzieste w tym roku i setne w ogóle. Cały czas testujemy wydania w wersji elektronicznej, na Wasze uwagi czekamy pod mailem newsroom.telegraf24@gmail.com Okazjonalnie będą się ukazywać wydania tradycyjne, w wersji papierowej. W numerze:

OPINIE. Harczuk i Wesołek spierają się o PiS. Finał dłuższej polemiki

Klaudiusz Wesołek w polemice z Przemysławem Harczukiem pisze, że pomimo wielu zastrzeżeń, głosuje na PiS. Choć jest wobec tej partii krytyczny uważa, że inne są znacznie gorsze. Redaktor naczelny „Nowego Telegrafu Warszawskiego” ma wobec rządów PiS bardziej krytyczny stosunek. Pisze, że głosowanie to prywatna sprawa, jednak medialnie zamiast kogokolwiek wspierać należy jednoznacznie określać wartości i cele. I budować społeczeństwo obywatelskie, które będzie wymuszać na politykach różnych opcji konkretne działania.

PRAGA i PRAGA-PŁD. Bazylika po przejściach/Gocław bez tramwaju czeka na metro

W czwartek, 29 września przypadało święto Michała Archanioła i 121 rocznica Katedry Warszawsko-Praskiej. Przypominamy historię bazyliki pw. Św. Michała Archanioła i św. Floriana Męczennika, potocznie nazywanej „świętym Florianem”. W minionym tygodniu miasto otworzyło ostatnie stacje II linii metra po stronie targówka. My przypominamy o III linii, której budowa właśnie startuje. Niestety, przy okazji miasto zrezygnowało z tramwaju na Gocław.

WARSZAWA. Utrudnienia na Woli do końca roku/Miasto PiS-u bastionem antypisu

Tramwaj powstaje za to na Kasprzaka. Wiąże się to z utrudnieniami na Woli, które potrwają do końca roku.

Dwadzieścia lat temu prezydentem Warszawy z miażdżącą przewagą został Lech Kaczyński. PiS był w stolicy najsilniejszą partią. Dziś jest najbardziej przez mieszkańców znienawidzoną. Zmieniła się stolica i warszawiacy? Zmienił się PiS? Czy może wszystko po trochu?

MAZOWSZE. Kiedyś chorych na tą chorobę mylono z WILKOŁAKAMI. Region na wojnie z epidemią

Mazowsze drugi rok walczy z epidemią wścieklizny. Strasznej, zawsze śmiertelnej choroby odzwierzęcej. Na szczęście, dzięki ostrożności, profilaktyce można ochronić siebie, a także bliskich i zwierzaki domowe. W minionym tygodniu przypadał Dzień Walki ze wścieklizną. W „Nowym Telegrafie Warszawskim” informacje o chorobie, która dawniej wiązana była z… legendami o wilkołakach.

POLSKA. PiS przesunął wybory. Czy zmieni ordynacje? To byłby miecz obosieczny

W kraju obok wielu ostrych sporów toczy się debata o przesunięciu wyborów samorządowych o pół roku. Sejm głosami PiS ustawę przeforsował. Prezydent waha się czy ją podpisać. Tak naprawdę jednak przeniesienie terminu wyborów choć konstytucyjnie wątpliwe, jest na rękę wszystkim partiom (poza PSL). W partii rządzącej toczy się zaś dyskusja nad pomysłem zmiany ordynacji wyborczej, zwiększenia liczby okręgów. To wykosiłoby małe partie, bardzo osłabiło średnie. Byłoby sprzeczne z konstytucją. Ale koniec końców, stanowiłoby miecz obosieczny, który uderzyłby w partię rządzącą.

ŚWIAT. Gdyby Putin był racjonalny, bylibyśmy spokojni. Ale racjonalny nie jest. Atom u bram

Na świecie wciąż groźnie. Niestety, coraz więcej sygnałów świadczy o tym, że Putin zdecyduje się na szaleństwo – użycie broni atomowej. Wciąż to prawdopodobieństwo nie jest duże, ale istnieje. Putin liczy, że w ten sposób zastraszy świat i odwróci losy wojny. Zachód planuje straszną odpowiedź. Szaleństwo Putina mogłoby bawić, a wizja faktu, że dokona samozagłady, cieszyć. Problem w tym, że użycie strasznej broni to śmierć i cierpienie coraz większej liczby niewinnych ludzi.

SPORT. Historia Mistrzostw Świata – Meksyk 1986/Ekstraklasa – Lech zremisował z Legią. Z boiska wiało nudą

W sporcie aż cztery teksty, wszystkie o piłce nożnej. Przypominamy kolejny mundial – 1986 w Meksyku. Ze wspaniałym, acz kontrowersyjnym  Diego Maradoną, rewelacyjną Brazylią, Danią, Francją. Opisujemy historię kadry Antoniego Piechniczka. Nieco zapomniany czas między medalem w Hiszpanii oraz mundialem w Meksyku. I sam występ na mistrzostwach, który zakończył pewną epokę, naznaczoną dwoma medalami olimpijskimi, czterema startami na mistrzostwach Świata, w których dwa razy Polacy zajęli trzecie miejsce, raz piąte, raz zagrali w 1/8 finału. Po mundialu 1986 roku zaczął się czas piłkarskiej smuty. I ze spraw bieżących – w sobotę Legia Warszawa zagrała w Poznaniu z Lechem. Pozycja obu drużyn, podejście kibiców, predestynują te pojedynki do miana „polskiego derby”. Ale poziom gry jak zawsze rozczarował. I starcia z Widzewem, czy Górnikiem, nawet, gdy drużyny te w lidze dołują, dostarczają znacznie więcej emocji.

OPINIE

Przemysław Harczuk: Czas, by wyłączyć partyjne myślenie. Odpowiedź Klaudiuszowi Wesołkowi

Klaudiusz Wesołek: PiS jest nędzny, ale nie ma wyboru. Polemika z Przemkiem Harczukiem c.d.

PRAGA i PRAGA-POŁUDNIE

https://telegraf24.pl/2022/10/02/bazylika-po-przejsciach-pod-koniec-wrzesnia-obchodzila-swieto/

Będzie III linia, ale bez tramwaju. A na razie korek

WARSZAWA

Wieczne rządy liberalnej lewicy? Jaka Warszawa

Tramwaj na Kasprzaka. Utrudnienia na Woli do końca roku

MAZOWSZE

Kiedyś chorobę tę łączono z wilkołakami. Rzecz o wściekliźnie

POLSKA

Przesunięcie wyborów to dopiero początek? Są pomysły na zmiany ordynacji (OPINIE)

ŚWIAT

Atomowe groźby Putina. Co się stanie, jak zbrodniarz je spełni?

SPORT

„Boski Diego”, i niemoralna „ręka Boga”. Turniej wielkich indywidualności

Blamaż z Finlandią, Albanią, heroizm Zibiego. Między Hiszpanią a Meksykiem

Nie ma Janasa, nie ma medalu? Turniej w Meksyku końcem pewnej epoki

Polskie derby na remis. Z boiska wiało nudą, cenny punkt legionistów

REKLAMA

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

WIĘCEJ

WIĘCEJ W TELEGRAFIE

- Advertisement -spot_img