wtorek, 15 października, 2024

Upamiętnijmy obrońcę Grochowa. Gen. Stanisław Sosabowski 1892-1967

Wrzesień to na Grochowie miesiąc wyjątkowych rocznic. Obrony Grochowa przez Pułk Dzieci Warszawy dowodzony przez pułkownika, potem generała, Stanisława Sosabowskiego. I rocznica śmierci samego generała. Przedstawiciele władz czczą jego pamięć. Kilka lat temu był pomysł uhonorowania genialnego dowódcy w postaci nazwania parku przy Znicza imieniem Stanisława Sosabowskiego.

Osiem lat temu grupa społeczników z Grochowa zaproponowała, by park przy ulicy Znicza nazwać imieniem generała Stanisława Sosabowskiego. Projekt trafił do Rady Warszawy. Wtedy dobiegała końca kadencja 2010-2014. Przeszła cała kadencja 2014-2018. Minął półmetek kolejnej kadencji. Sprawa została zapomniana. Przypomnijmy, że w czasie, gdy było o niej głośno, pojawiły się dyżurne głosy krytyków. Był komentarz, że za dużo w na Pradze-Południe upamiętnień żołnierzy. Że przecież generał ma już ulicę. A najbardziej absurdalny był argument mówiący, że „nie należy przemianowywać parku wybitnego aktora, Michała Znicza”. To prawda, Michał Znicz był wybitnym przedwojennym aktorem. Park jednak nie nosi jego imienia! Nazwa „Park Znicza” jest zwyczajowa, od ulicy, przy której zieleniec się znajduje. Poprawne określenie to „Park przy Znicza”. A propozycja dotyczyła NIE ZMIANY NAZWY a NADANIA NAZWY parkowi.

Przypomnijmy, że Stanisław Franciszek Sosabowski urodził się 8 maja 1892 roku w Stanisławowie. To polski dowódca wojskowy, działacz niepodległościowy. W młodości członek ruchu strzeleckiego i skautingu. Wziął udział w  I wojnie światowej w szeregach armii austro-węgierskiej. W okresie międzywojennym był oficerem Wojska Polskiego. Został pułkownikiem dyplomowanym piechoty. We wrześniu 1939 roku dowodził Pułkiem Dzieci Warszawy. Dowodził obroną Grochowa. Skuteczną – Niemcom nie udało się przełamać oporu do końca kampanii wrześniowej. Potem na Zachodzie. W czasie II wojny światowej był twórcą i dowódcą brygady spadochronowej, pierwszych polskich jednostek specjalnych. To jemu podlegali tzw. Cichociemni. Nie tylko. Generał Sosabowski dowodził w legendarnej bitwie pod Arnhem. Generałem brygady został 15 czerwca 1944 roku. Po wojnie został na Zachodzie. Zmarł 25 września 1967 roku w Hillingdon.

 

REKLAMA

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

WIĘCEJ

WIĘCEJ W TELEGRAFIE

- Advertisement -spot_img