Nowy Telegraf Warszawski

wtorek, 3 grudnia, 2024

Wniebowstąpienie Pańskie i czas ważnych rocznic

fot. Pixabay

W czwartek, 13 maja w Kościele katolickim przypada ważne święto – Wniebowstąpienie Pańskie. To święto ruchome, obchodzone 40 dni od Zmartwychwstania Pańskiego. Upamiętnia wstąpienie Jezusa do nieba – pierwsze 40 dni po Zmartwychwstaniu Jezus był wśród ludzi, rozmawiał, jadł i spotykał się z uczniami. W okresie międzywojennym Wniebowstąpienie było dniem wolnym od pracy. Sama data 13 maja ma istotne znaczenie z uwagi na rocznice bardzo ważnych dla katolików wydarzeń – objawień w Fatimie w roku 1917 oraz zamachu na papieża Jana Pawła II w roku 1981.

Wniebowstąpienie Pańskie opisane jest w Dziejach Apostolskich, Ewangeliach Marka i Łukasza. Jezus przez 40 dni po swoim zmartwychwstaniu przebywał wśród uczniów. Po upływie tego czasu Apostołowie udali się razem na Górę Oliwną. W obecności uczniów Jezus uniósł się w górę i zniknął. Wniebowstąpienie jest ukoronowaniem i zakończeniem życia ziemskiego Jezusa oraz Jego triumfem. W dziesięć dni po Wniebowstąpieniu większość chrześcijan świętuje Zesłanie Ducha Świętego. Wniebowstąpienie jest świętem obchodzonym w 40 dniu po Zmartwychwstaniu. Przed II wojną światową w Polsce był to dzień wolny od pracy. Obecnie w krajach, gdzie dzień Wniebowstąpienia nie jest dniem wolnym, główne uroczystości przenoszone są na pierwszą niedzielę po Wniebowstąpieniu.

Dzień 13 maja ma ogromne znaczenie dla katolików także z innych powodów. Tego dnia przypada bowiem rocznica objawień w Fatimie, z 13 maja 1917 roku (pierwszych objawień, trwały one bowiem do października) oraz zamachu na Jana Pawła II, który został postrzelony na pl. Św. Piotra 13 maja 1981 roku. (az)