Aż 108 ognisk wysoce zjadliwej grypy ptaków potwierdzono w województwie mazowieckim. choroba ta nie jest groźna dla ludzi, ale wśród ptaków szerzy ogromne spustoszenie. Powoduje potworne spadki gospodarcze. Sytuacja jest bardzo poważna. Wojewoda mazowiecki apeluje do samorządowców o włączenie się w walkę z epidemią. Brakuje miejsca, gdzie można grzebać martwe ptaki. Starostowie odpowiedzieli, że nie ma jednak miejsca, w którym można by było urządzić grzebowisko. Najwięcej zakażeń jest w powiatach żuromińskim i mławskim.
Jak poinformowało Biuro Prasowe wojewody mazowieckiego, w tej chwili na terenie województwa mazowieckiego ogniska wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI) występują w powiatach: żuromińskim (63), mławskim (36), płockim (2), sierpeckim (2), wyszkowskim (1), ostrowskim (2), ciechanowskim (1) oraz gostynińskim (1) – informuje biuro prasowe Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego. Podczas posiedzenia sztabu kryzysowego wojewoda wystąpił do samorządów dotkniętych grypą ptaków tj. starostów żuromińskiego, mławskiego, sierpeckiego, wyszkowskiego oraz płockiego z apelem o wyznaczenie miejsca na grzebowiska, które byłyby odpowiednie z uwagi na uwarunkowania środowiskowe. Podczas posiedzenia MWZZK informacje w tej sprawie przekazali Jerzy Rzymowski, Starosta Żuromiński; Jerzy Rakowski, Starosta Mławski; Andrzej Cześnik, Starosta Sierpecki; Leszek Marszał, Wicestarosta Wyszkowski; Iwona Sierocka, Wicestarosta Płocki; Józef Rostkowski, Wicestarosta Ostrowski, Arkadiusz Boruszewski, Starosta Gostyniński oraz przedstawiciel Starosty Ciechanowskiego Rafał Panfil, Kierownik Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego. Samorządowcy omówili podjęte przez siebie działania w zakresie zwalczania ptasiej grypy. Starostowie poinformowali, że nie dysponują terenem, na którym mogłoby być wyznaczone grzebowisko – informuje biuro prasowe. W tej chwili martwe ptaki są utylizowane, ale powstanie jednego grzebowiska mogłoby usprawnić całe wygaszanie ognisk choroby. W kwietniu służby przypomniały wytyczne ministerstwa rolnictwa i rozwoju wsi w razie wystąpienia wysoce zjadliwej grypy ptaków.
Należy:
– – zabezpieczyć paszę przed dostępem zwierząt dzikich;
– – nie karmić drobiu na zewnątrz budynków, w których drób jest utrzymywany;
– -nie poić drobiu oraz ptaków utrzymywanych przez człowieka wodą ze zbiorników, do których dostęp mają dzikie ptaki;
– – stosować w gospodarstwie odzież i obuwie ochronne oraz po każdym kontakcie z drobiem lub dzikimi ptakami umyć ręce wodą z mydłem;
– – stosować maty dezynfekcyjne w wejściach i wyjściach z budynków, w których utrzymywany jest drób;
– – przetrzymywać drób w przeznaczonych do tego celu pomieszczeniach bez możliwości swobodnego poruszania się po otwartym wybiegu.
(źródło: biuro pras. MUW)