Nowy Telegraf Warszawski

niedziela, 8 grudnia, 2024

Wiosna, wiosna, nurogęsi na jezdni. Ptasie rodziny w niebezpieczeństwie. Apel o ostrożność

Kilka dni temu pracownicy Zarządu Zieleni m. st. Warszawy pomogli rodzinie nurogęsi przejść przez Czerniakowską. Pracownicy ZZW ostrzegają, że w tym czasie na ulicach mogą pokazać się kolejne ptasie rodziny.

Bądźmy ostrożni, by nurogęsi dotarły bezpiecznie do naturalnego środowiska fot. Autorstwa DickDaniels (http://carolinabirds.org/) – Praca własna, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=18785298

 „26 kwietnia ptasia mama i 12 młodych przeprawiło się bezpiecznie przez ul. Czerniakowską, dzięki szybkiemu wstrzymaniu ruchu drogowego. Następnego dnia pomogliśmy mamie i siedmiu kaczątkom” –  przypomniał ZZW. Jak informuje Zarząd Zieleni miasta stołecznego Warszawy, teraz ptaków na drogach może być więcej. „W kolejnych dniach spodziewamy się wędrówek następnych ptasich rodzin! Apelujemy o szczególną uwagę w okresie kwiecień – czerwiec na terenie Parku Agrykola oraz na ul. Czerniakowskiej i Myśliwieckiej. Kierowców prosimy o wolniejszą jazdę i ostrożność, a mieszkańców o trzymanie psów na smyczy i zachowanie dystansu od płochliwych ptaków. Wiosną w Parku Agrykola, będącym pod opieką warszawskiego Zarządu Zieleni, można zobaczyć wyjątkowe kacze rodziny nielicznie gniazdujących w Polsce nurogęsi. Po opuszczeniu gniazda matki z małymi pokonują trudną drogę z Łazienek Królewskich, przez Kanał Piaseczyński i dwie ulice: Myśliwiecką i Czerniakowską – do Portu Czerniakowskiego i Wisły. W kwietniu, jak co roku, pracownicy Zarządu Zieleni m.st. Warszawy, wraz ze służbami oraz mieszkańcami, angażują się w ochronę samic nurogęsi i ich młodych” – przypomina ZZW. „W trakcie sezonu migracji nurogęsi monitorujemy Park Agrykola, sprawdzając, czy ptaki potrzebują pomocy w przejściu przez jezdnię (wtedy zatrzymywane są auta). Specjalnie obniżamy poziom wody w Kanale Piaseczyńskim, aby nurogęsi mogły przepłynąć przepustem z zachodniej do wschodniej części kanału. We współpracy z Zarządem Dróg Miejskich wycięliśmy również przejścia w murkach przy ul. Myśliwieckiej, żeby udrożnić dla wędrujących ptaków ten korytarz ekologiczny, z którego również korzystają” – podsumowuje ZZW.

(źródło: mat. pras. ZZW)