Od poniedziałku, 15 marca obowiązują nowe obostrzenia sanitarne w związku z COVID-19. Województwo mazowieckie oraz lubuskie, podobnie jak wcześniej warmińsko-mazurskie i pomorskie zostały objęte większymi restrykcjami.
Zmiany budzą szereg kontrowersji – obok głosów skrajnych, mówiących, że nie ma żadnej pandemii (co jest bzdurą) i głosów popierających calkowite zamykanie wszystkiego, nie brak opinii, że z pandemią należy oczywiście walczyć, ale inaczej. Otwierać gospodarkę w pełnym reżimie sanitarnym. Nie zmienia to faktu, że od poniedziałku nasz region objęty jest większymi obostrzneiami. Co się zmieni?
We wskazanych okresach będą obowiązywały poniższe ograniczenia. Swoją działalność muszą zawiesić:
baseny (wyjątkiem są baseny w podmiotach wykonujących działalność leczniczą i dla członków kadry narodowej);
sauny, solaria, łaźnie tureckie, salony odchudzające, kasyna
hotele (wyjątkiem są m.in. hotele robotnicze, a także noclegi świadczone w ramach podróży służbowych – dokładny katalog wyjątków wraz z wymaganym potwierdzeniem odbywania podróży służbowej znajdzie się w rozporządzeniu);
galerie handlowe – z wyjątkiem m.in.: sklepów spożywczych, aptek i drogerii, salonów prasowych, księgarni, sklepów zoologicznych i z artykułami budowlanymi. W galeriach handlowych nadal będą mogły działać m.in. usługi fryzjerskie, optyczne, bankowe, pralnie.
teatry, muzea, galerie sztuki (możliwa jest jednak organizacja prób i ćwiczeń, a także wydarzeń online);
kina (zakaz projekcji filmów dotyczy również domów i ośrodków kultury);
stoki narciarskie
kluby fitness i siłownie
obiekty sportowe (mogą działać wyłącznie na potrzeby sportu zawodowego i bez udziału publiczności).
Od 15 marca, we wskazanych regionach, lekcje w klasach I-III będą funkcjonować w trybie mieszanym, czyli hybrydowym. Część uczniów danej szkoły będzie mogła uczyć się stacjonarnie, a część – zdalnie.