W środę, 10 lutego odbędą się konsultacje online w sprawie poszerzenia zabudowy śródmiejskiej o między innymi Pragę-Południe. Zmiana pozwalałaby na gęściejszą zabudowę w dzielnicy, na mniejsze wymogi co do nasłonecznienia w lokalach mieszkalnych. Dyskusja dotyczy Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego Warszawy. Studium to dokument, który określi politykę przestrzenną całego miasta na kolejne lata. Jak informuje urząd miasta decyduje, jakie będą funkcje terenów, gdzie będzie lokalizowana nowa zabudowa, jak ma wyglądać sieć drogowa w mieście.
Konsultacje trwają od 29-go stycznia i trwać będą do 12 marca, jednak dyskusja online odbędzie się w środę, 10 lutego o godzinie 17.00. Można też zgłaszać uwagi na piśmie (do 21 marca) oraz kontaktować się telefonicznie. Jak przypomina Urząd Miasta Stołecznego Warszawa, w stolicy obowiązuje Studium z 2006 roku. Zabudowa śródmiejska to pojęcie z zakresu prawa budowlanego. W takiej zabudowie prawo dopuszcza stosowanie szczególnych parametrów technicznych dla budynków. Przede wszystkim:
można skrócić o połowę minimalną odległość przesłaniania – dla budynków z pomieszczeniami przeznaczonymi na pobyt ludzi (czyli np. budynków mieszkalnych, biurowców, obiektów handlowych)
można skrócić o połowę minimalny czas nasłonecznienia – dla mieszkań, żłobków, przedszkoli, szkół oraz dla placów zabaw
nie wymaga się minimalnego czasu nasłonecznienia dla mieszkań 1-pokojowych (kawalerek)
Zabidowa śródmiejska
umożliwia tworzenie klasycznej, pierzejowej zabudowy miejskiej wzdłuż ulic i placów o wąskich przekrojach
pozwala na uzupełnienie zabudowy w historycznie ukształtowanych częściach miast i sąsiadujących z zabudową historyczną
ułatwia bardziej elastyczne projektowanie budynków
umożliwia lokalizowanie budynków bliżej siebie, ale nie powoduje zwiększenia intensywności zabudowy i zmniejszenia powierzchni biologicznie czynnej (projektant nie może przekroczyć maksymalnej/minimalnej wartości tych wskaźników, ustalanej w planie miejscowym albo w decyzji o warunkach zabudowy)
nie przesądza o możliwości zabudowy terenu – taka możliwość wynika z planu miejscowego lub decyzji o warunkach zabudowy. Ułatwia lokalizowanie nowych placów zabaw oraz szkół, żłobków i przedszkoli w sąsiedztwie istniejącej zwartej zabudowy
Jak można wziąć udział w konsultacjach:
Udział mieszkańców w sporządzaniu zmian Studium musi mieć charakter sformalizowany, uwagi trzeba zgłosić na piśmie albo podczas spotkania online.
W trwających konsultacjach można wziąć udział:
na dyżurze telefonicznym od poniedziałku do piątku w godz. 8:00 – 16:00 pod numerem 22 325 81 13 oraz 22 443 23 64
na dyskusji online 10 lutego (środa) o godz. 17:00:
na YouTube – można oglądać spotkanie i dyskutować na czacie
na platformie ZOOM – można zabrać głos w dyskusji z fonią i wizją. Jeśli chcemy skorzystać z tej opcji, musimy zalogować się na dialogwplanowaniu@um.warszawa.pl. Link do spotkania oraz instrukcję UM prześle w mailu zwrotnym
Uwagi do projektu zmiany Studium można zgłaszać do 12 marca 2021.
(źródło: UM Warszawa)