środa, 12 czerwca, 2024

Wciąż pusto, trzeba uważać, ale w końcu… Rząd odmraża nasze życie

Bez maseczek w otwartych przestrzeniach, bez ograniczeń w kościołachbez limitu w restauracji i na poczcie. Ruszył IV etap znoszenia ograniczeń związanych z pandemią COVID-19.

fot. ODH

Co ważne – wirus nie zniknął, wciąż istotna jest ostrożność i zachowanie dystansu społecznego. Wciąż trzeba zachować szczególną ostrożność w kontaktach z innymi. Jak poinformowali na konferencji w środę przedstawiciele rządu, znoszenie kolejnych ograniczeń dotyczących COVID-19 jest możliwe, ponieważ w większości województw liczba zachorowań spada. Służba zdrowia jest też przygotowana (pod kątem liczby wolnych łóżek i respiratorów) na kolejne uderzenie choroby.

Od soboty 30 maja przestaje obowiązywać limit wiernych w kościołach. Podobnie z uroczystościami pogrzebowymi – nie będzie obowiązywał dotychczasowy limit 50 osób. Za to w kościołach i świątyniach wierni muszą zasłaniać usta i nos. Od 30 maja w przestrzeni otwartej (na ulicy, w parku itd.) mamy wybór – albo zachowujemy odległość dwóch metrów – wtedy nie musimy zasłaniać ust i nosa, albo nie zachowujemy, ale wtedy maseczkę musimy już założyć. Bez zakrycia twarzy można spacerować, jeździć rowerem, chodzić po ulicy, parku, plaży czy parkingu. Z obowiązku utrzymania 2-metrowego dystansu społecznego wyłączeni są rodzice z dziećmi wymagającymi opieki (do 13. roku życia), osoby wspólnie mieszkające, osoby niepełnosprawne, osoby, które zasłaniają usta i nos.

 Nadal trzeba zakrywać usta i nos w miejscach zamkniętych, takich jak: autobusy i tramwaje, sklepy,

kina i teatry, salony masażu i tatuażu, kościoły, urzędy, a Główny Inspektorat Sanitarny określi dodatkowe miejsca, gdzie usta i nos należy osłaniać. Od nakazu są wyjątki. Maseczki (zakrycia ust i nosa) nie musimy mieć w pacy, jeśli pracodawca zapewni odpowiednie odległości między stanowiskami i spełni wymogi sanitarne, a także w restauracji lub barze, po zajęciu miejsca przy stole. Od 30 maja zniesiony jest limit osób w sklepach, na targach i na poczcie, gdzie na 1 osobę musiała przypadać określona powierzchnia lub liczba okienek. Trwają również rozmowy ze związkami sportowymi na temat limitu osób na stadionach. W punktach gastronomicznych nadal musi być zachowana odpowiednia odległość między stolikami. A klienci zanim usiądą do stolika, muszą mieć założone maseczki. Obowiązują wszystkie wytyczne sanitarne – m. in. dezynfekcja rąk i stolików. W sklepie, na targu i na poczcie nadal jest obowiązek zasłaniania nosa i ust. A w sklepie także obowiązkowa dezynfekcja rąk lub noszenie rękawiczek. Od soboty 30 maja w przestrzeniach otwartych dozwolona jest organizacja zgromadzeń, a także koncertów plenerowych, w których bierze udział do 150 osób. Uczestnicy muszą jednak zasłaniać usta i nos lub zachować 2-metrowy dystans społeczny. Sanepid będzie przedstawiał rekomendacje, gdzie ze względu na sytuację epidemiologiczną zgromadzenia lub koncerty plenerowe nie powinny się odbywać. Ostateczna decyzja należy jednak do właściwej jednostki samorządu terytorialnego. Od 30 maja restauracje i bary hotelowe mogą być otwarte i serwować na sali posiłki gościom. Z kolei tydzień później, od 6 czerwca, otwarte zostaną baseny i siłownie hotelowe, umożliwiona zostanie organizacja wesel i imprez rodzinnych do 150 osób, weselnicy nie będą musieli nosić maseczek. Otwarte zostaną też kina, teatry, opery, balet, baseny, siłownie, kluby fitness, sale zabaw i parki rozrywki, sauny, solaria, salony masażu i tatuażu. Możliwa będzie także organizacja targów, wystaw i kongresów.

(źródło: mat. pras. GOV.pl)

REKLAMA

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

WIĘCEJ

WIĘCEJ W TELEGRAFIE

- Advertisement -spot_img