Ratusz odpowiedział na apel porozumienia. Poniżej odpowiedż ze strony UM St Warszawa:
W związku ze zorganizowaną przed Ratuszem konferencją przez członków partii Porozumienie Jarosława Gowina – radnych: Jana Strzeżka i Michała Jaworskiego, informujemy:
- Podczas konferencji zostały przedstawione wyłącznie dane dotyczące mikropożyczek, które są jedynie jedną z części tarczy antykryzysowej. Informujemy, że do Urzędu Pracy m.st. Warszawy wpłynęło już (dane na 20 maja br.) ponad 114 tys. wszystkich wniosków w ramach tarczy. Wypłaciliśmy 51 mln zł wsparcia. To już ponad połowa wszystkich przyznanych nam przez rząd środków.
- Nie jest prawdą, że Prezydent Rafał Trzaskowski czekał 1,5 miesiąca na skierowanie dodatkowych urzędników do obsługi wniosków w ramach tarczy. Ta decyzja została podjęta niemal od razu po otrzymaniu informacji o lawinowym napływie wniosków. Informujemy, że każdy pracownik musiał być w pierwszej kolejności przeszkolony. Szkolenia były realizowane zgodnie z reżimem sanitarnym tj. po 2 osoby w pomieszczeniu, co wydłużało cały proces szkoleń. Łącznie z Urzędu m.st. Warszawy oddelegowano 150 dodatkowych osób. Jako samorząd musieliśmy również sami zadbać o urządzenia teleinformatyczne. Zainwestowaliśmy w zakup komputerów niemal 0,5 mln zł.
- Nie jest też prawdą, że Warszawa nie dba o interesy przedsiębiorców. Kierujący stowarzyszeniem „Metropolia Warszawa” zastępca prezydenta m.st. Warszawy, Michał Olszewski wraz z Unią Metropolii Polskich oraz Radą Przedsiębiorczości w połowie kwietnia powołali Forum Odbudowy Polskiej Gospodarki oraz zainicjowali „okrągły stół” z przedsiębiorcami. Była to odpowiedź m.in. na niewystarczający dialog społeczny pomiędzy rządem a samorządami i przedsiębiorcami.
Podczas pierwszych rozmów wypracowane zostały rozwiązania, o które apelowali przedsiębiorcy. Są to m.in.:
– Obniżka czynszu w miejskich lokalach – w pierwszej kolejności rozpatrywane są wnioski przedsiębiorców, którzy byli zmuszeni do całkowitego zamknięcia lokalu. W przypadku całkowitego zaprzestania działalności prowadzonej na dzierżawionym gruncie, miasto zmniejsza czynsz o 90 proc. Przedsiębiorcy, którzy musieli ograniczyć działalność, mogą również złożyć wnioski o obniżki.
– Ulgi w spłacie należności – możliwe jest odroczenie spłaty lub rozłożenie na raty całości lub części należności.
– Zwolnienia z opłat lokalnych i ulgi podatkowe – podmioty zobowiązane do zapłaty podatku od nieruchomości, rolnego, leśnego i od środków transportowych, które prowadzą działalność gospodarczą w Warszawie, mogą liczyć na odroczenie płatności na okres 3 miesięcy lub rozłożenie jej na raty.
– Pomoc najemcom ogródków gastronomicznych – miasto oferuje pomoc przy rozwiązaniu umowy o zajęcie pasa drogowego na prowadzenie ogródka gastronomicznego i zwrot wniesionej opłaty.
– Dodatkowo od czerwca do końca roku z inicjatywy prezydenta Rafała Trzaskowskiego, wprowadzamy 50-procentową bonifikatę za zajęcie pasa drogowego m.in. pod ogródki gastronomiczne.
– Bezpłatne doradztwo księgowe, biznesowe i prawne w formie online – od marca do grudnia 2020 r. przedsiębiorcy mają do dyspozycji ponad 630 godzin konsultacji tematycznych. Mogą skorzystać z porad w obszarach, które sprawiają im najwięcej trudności, czyli: księgowość, prawo gospodarczo-handlowe, prawo własności intelektualnej oraz obszary biznesowe (m.in.: model biznesowy, przenoszenie działalności do Internetu, promocja w mediach społecznościowych, efektywna sprzedaż czy strategia firmy).
Specjaliści z różnych branż, którzy udzielają praktycznych porad i wskazówek, zapewniają wysoką jakość i wartość merytoryczną programu. Na bieżąco uzupełniają także swoją wiedzę, w tym m.in. z zakresu tzw. Tarczy Antykryzysowej.
- Nie jest prawdą, że wzrost zatrudnienia w Ratuszu przez ostatnie dwa lata to kolejnych 3300 urzędników. Informujemy, że od 1 grudnia 2018 r. do 21 maja 2020 r. w Urzędzie m.st. Warszawy zostało zatrudnione 1494 osoby, w tym samym czasie rozwiązano stosunek pracy z 1272 osobami. Podsumowując – wzrost zatrudnienia od 1 grudnia 2018 r. to 222 etaty.
(Źródło: UM Warszawa)