środa, 12 czerwca, 2024

Szanse Trzaskowskiego są raczej nikłe

PO założono, że Rafał Trzaskowski nie wygra z Andrzejem Dudą, ma tylko uzyskać lepszy wynik niż Małgorzata Kidawa-Błońska. Jednak uważam, że już bardziej logiczny byłby tu start Donalda Tuska, choć i jego szansę na wygraną byłyby nikłe. Rafał Trzaskowski ma jeden atut, że wygrał miażdżąco w Warszawie.  Ale w wyborach trzeba przekonać do siebie ludzi spoza Warszawy. I pamiętajmy, że wybory w 2018 roku w stolicy były plebiscytem za i przeciw PiS – z profesorem Antonim Dudkiem, historykiem i politologiem z UKSW rozmawia Przemysław Harczuk. 

fot. Artur Andrzej/Wikipedia By Artur Andrzej – Praca własna, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=40111490

Rafał Trzaskowski ma być kandydatem PO na prezydenta RP zamiast Małgorzaty Kidawy-Błońskiej…

Prof. Antoni Dudek: Bardzo zdziwiły mnie te doniesienia. Trzaskowski ma realną władzę w Warszawie, ogromne struktury, którymi zarządza. Start w wyborach prezydenckich sprawiłby, że bardzo mocno byłby poobijany, pytanie – po co mu to?

Dochodzi jeszcze kwestia samej stolicy. Jeśli kandydat PO wygra, to w Warszawie może być wprowadzony komisarz rządu Prawa i Sprawiedliwości?

Tak. On oczywiście nie będzie w nieskończoność. Ale przez jakiś czas na pewno i taka obawa jest w Platformie Obywatelskiej. Chyba, że od razu w PO założono, że Rafał Trzaskowski nie wygra z Andrzejem Dudą, ma tylko uzyskać lepszy wynik niż Małgorzata Kidawa-Błońska. Jednak uważam, że już bardziej logiczny byłby tu start Donalda Tuska, choć i jego szansę na wygraną byłyby nikłe.

Rafał Trzaskowski ma jeden atut, że wygrał miażdżąco w Warszawie.

Ale w wyborach trzeba przekonać do siebie ludzi spoza Warszawy. I pamiętajmy, że wybory w 2018 roku w stolicy były plebiscytem za i przeciw PiS.  

Mieszkańców przeraziła aktywna kampania Patryka Jakiego?

Tak. Po kandydacie PiS widać było ogromną determinację. Po Trzaskowskim nie, i zwyciężył po prostu dzięki antypisowskiemu nastawieniu elektoratu. Teraz z kolei na pewno nie będzie faworytem.

 

REKLAMA

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

WIĘCEJ

WIĘCEJ W TELEGRAFIE

- Advertisement -spot_img