niedziela, 16 czerwca, 2024

Prezydent Warszawy zastąpił WARSZAWIANKĘ

Rafał Trzaskowski – prezydent Warszawy, jest kandydatem Koalicji Obywatelskiej na prezydenta Polski. Zastąpił wicemarszałek Sejmu Małgorzatę Kidawę-Błońską, której sondaże dawały raptem kilka procent poparcia.

fot. Marcin Białek/Wikipedia By Marcin Białek – Praca własna, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=16823300

Rafał Trzaskowski ma 48 lat. Był w swojej karierze radnym, posłem, eurodeputowanym, ministrem cyfryzacji, wiceszefem dyplomacji. Teraz będzie walczył o prezydenturę Polski. Od listopada 2018 roku rządzi Warszawą. Dał się poznać jako przedstawiciel skrzydła mocno liberalnego także pod względem prezentowanych wartości. To on poparł kartę LGBT w stolicy, co zdaniem części komentatorów przyczyniło się do klęski Koalicji Europejskiej w wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jego ojciec, Andrzej Trzaskowski (1933 – 1998) to pianista, prekursor jazzu w Polsce. Jego dziadek Bronisław Trzaskowski był znanym polskim językoznawcą. 

Z rodziny z tradycjami pochodzi też Małgorzata Kidawa-Błońska. Mieszkanka Ursusa. Jej pradziadek to Stanisław Grabski, premier z Narodowej Demokracji. Drugi pradziadek to Stanisław Wojciechowski, prezydent RP w latach 1922 – 1926. Babcia, Zofia Wojciechowska-Grabska była malarką religijną. O przechowanej w złych warunkach kolekcji obrazów artystki pisaliśmy w ursuskim wydaniu naszej gazety w sierpniu ubiegłego roku. Kidawa-Błońska jako kandydatka na prezydenta nie sprawdziła się. Nowym kandydatem Koalicji Obywatelskiej jest Rafał Trzaskowski. Czy decyzja o zamianie jest słuszna? Czemu pomysł z Kidawą nie wypalił? Czy Trzaskowski ma szansę w starciu z Andrzejem Dudą?

O Tym w najnowszym wydaniu Nowego Telegrafu Warszawskiego. 

 

REKLAMA

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

WIĘCEJ

WIĘCEJ W TELEGRAFIE

- Advertisement -spot_img