środa, 12 czerwca, 2024

Psy duże i olbrzymie Jak uniknąć skrętu żołądka

Wielu z nas marzy o dużych psach. Mają one swoje niewątpliwe zalety. Problemy? Rasy duże i olbrzymie nie są długowieczne, są kosztowne w utrzymaniu, wreszcie – wystąpić u nich może często śmiertelny skręt żołądka. 

fot. By Harlis.jpg: Rytis Mikelskasderivative work: Pleple2000 (talk) – Harlis.jpg, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=8089240

Problemem mogącym wystąpić u ras dużych i olbrzymich jest tragiczny w skutkach skręt żołądka, choć na przykład olbrzymi mastiff jest tutaj mniej predystynowany niż mniejszy doberman. Aby zapobiec tragicznej przypadłości należy psu podawać dobrą karmę (zn. nie puchnącą – najlepiej bezzbożową, która pije mało wody; nie powoduje gazów), powstrzymać od ruchu (spaceru) przynajmniej półtorej godziny po jedzeniu, unikać misek na podwyższeniu, rozdzielać posiłki. A przede wszystkim – wybierać psa z dobrej hodowli, zrobić rozeznanie (najlepiej kilka pokoleń wstecz), czy w danej hodowli przypadki skrętu żołądka się zdarzały – predyspozycja związana jest  bowiem z wadami budowy, które mogą być u psów dziedziczone. (hp).

REKLAMA

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

WIĘCEJ

WIĘCEJ W TELEGRAFIE

- Advertisement -spot_img