środa, 12 czerwca, 2024

Warszawa i Mazowsze. Kolejne cztery ofiary koronawirusa

Trzy osoby z Warszawy i jedna z Pruszkowa – to kolejni pacjenci, którzy zmarli na chorobę COVID-19 na Mazowszu.

Cała czwórka zmarłych była hospitalizowana w szpitalu MSWIA w Warszawie fot. By Mzungu – Own work, CC BY 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=11922983

Jak wynika z danych Wojewódzkiej Stacji Sanitarno Epidemiologicznej z czwartku, 9 kwietnia z godziny 16.00, wywołana przez koronawirusa SARS COV-2 choroba COVID-19 zbiera śmiertelne żniwo na Mazowszu. W ciągu doby zmarły kolejne cztery osoby, stwierdzono 110 nowych zachorowań. Zmarli to troje mieszkańców Warszawy: 88-letni mężczyzna, z chorobą współistniejącą, dwie kobiety -0 69-letnia z chorobą współistniejącą i 67-latka. Nie żyje też 58-letni mieszkaniec Pruszkowa, cierpiał na chorobę współistniejącą. Wszyscy zmarli byli hospitalizowani w szpitalu MSWiA w Warszawie.

Stan aktualny na dzień 9 kwietnia 2020 godzina 16.00.

 

Województwo mazowieckie:

 

liczba osób aktualnie objętych kwarantanną domową/ (ostatnia doba): 15 148 / (2 057)

liczba osób aktualnie objętych izolacją domową / (ostatnia doba) 806/ (73)

liczba osób aktualnie objętych nadzorem epidemiologicznym / (ostatnia doba): 6 050 / (168)

liczba osób aktualnie hospitalizowanych z powodu podejrzenia zakażenia COVID-19/ (ostatnia doba): 649/(40)

liczba przypadków potwierdzonych laboratoryjnie z wynikiem dodatnim/ (ostatnia doba):

1 424/ (110)

liczba zgonów związanych z COVID-19 / (ostatnia doba): 41 / (4)

liczba ozdrowieńców / (ostatnia doba): 34/(7)

Potwierdzone zachorowania na COVID-19 z ostatniej doby to 110 osób obu płci wykazane w powiatach: białobrzeski (1), grodziski (2), grójecki (15), kozienicki (2), legionowski (4), lipski (1), miński (2), nowodworski (4), otwocki (2), piaseczyński (2), pruszkowski (5), radomski (3), siedlecki (2), sochaczewski (1), szydłowiecki (5), m.st. Warszawa (47), węgrowski (3), wołomiński (3), zwoleński (4), żyrardowski (2).

 

Potwierdzone przypadki zachorowań są to zarówno przypadki zawleczone (powrót z zagranicy, z obszaru występowania wirusa), jak i przypadki rodzime – transmisja z kontaktu w kraju w ogniskach domowych lub zawodowych. Stan zdrowia wszystkich osób z potwierdzonym zakażeniem jest monitorowany przez lekarzy i służby sanitarne. Duża część chorych z uwagi na dobry stan zdrowia nie jest hospitalizowana i przebywa w izolacji w domach.

 

Od początku raportowania nie potwierdzono przypadków zachorowania w powiecie Maków Mazowiecki, Sokołów Podlaski, Żuromin.

 

ZGONY:

 

Na podstawie dokumentacji (ZLK-5), które wpłynęły do powiatowych inspektorów sanitarnych i nadesłanych meldunków z całego województwa odnotowano 4 nowe zgony na terenie województwa mazowieckiego:

 

powiat m.st. Warszawa:

(38) mężczyzna (l.88), hospitalizowany w Szpitalu MSWiA w Warszawie.

 

(39) kobieta (l.69), hospitalizowana w Szpitalu MSWiA w Warszawie, choroba współistniejąca.

 

(40) kobieta (l.67), hospitalizowana w Szpitalu MSWiA w Warszawie.

 

powiat pruszkowski:

(41) mężczyzna (l.58), hospitalizowany w Szpitalu MSWiA w Warszawie, choroba współistniejąca.

 

OZDROWIEŃCY:

 

Nowe przypadki ozdrowieńców wykazane przez:

 

PSSE w Wołominie: mężczyzna (l.82) hospitalizowany w WIM w Warszawie, ul. Szaserów;

PSSE w Węgrowie: kobieta (l.70) hospitalizowana w Szpitalu SPZOZ w Siedlcach, ul. Starowiejska;

PSSE w Pruszkowie: kobieta (l.51), przebywała w izolacji domowej

PSSE w Piasecznie: mężczyzna (l.38), kobieta (l.49), mężczyzna (l.32) i mężczyzna (l.52) przebywali w izolacji domowej;

Wszystkie zgłoszenia napływające do Mazowieckiego Wojewódzkiego Państwowego Inspektora Sanitarnego są weryfikowane i przekazywane do Głównego Inspektora Sanitarnego oraz do Wojewody Mazowieckiego i Ministerstwa Zdrowia.

 

Trwają bardzo intensywne działania wszystkich służb sanitarnych. W ramach prowadzonych dochodzeń epidemiologicznych przez państwowych powiatowych inspektorów sanitarnych w każdym przypadku podejmowane są (w zależności od oceny sytuacji) działania dotyczące nadzoru epidemiologicznego, kwarantanny, izolacji lub/i hospitalizacji chorego.

 

W przypadku zgłoszenia podejrzenia zachorowania lub zachorowania prowadzone są działania mające na celu ustalenie wszystkich osób z kontaktu z chorym, określenie liczby osób do objęcia nadzorem epidemiologicznym lub kwarantanną oraz weryfikację laboratoryjną przypadku.

 

Szybkość i skuteczność wdrożenia działań przez inspekcję sanitarną, mających na celu ograniczenie rozprzestrzeniania się wirusa, jest uzależniona od niezwłocznego zgłaszania podejrzeń zachorowań lub zachorowań przez lekarzy, do których trafiają pacjenci. Bardzo istotne jest odpowiedzialne podejście każdej osoby do stosowania się do zaleceń inspekcji sanitarnej i profesjonalistów medycznych dotyczących zasad postępowania w kwestii przestrzegania higieny – szczególnie właściwego mycia rąk, higieny kaszlu i kichania, unikania dużych skupisk ludzkich.

 

Wszelkie aktualne informacje na temat koronawirusa są aktualizowane i dostępne na stronach Głównego Inspektoratu Sanitarnego i Ministerstwa Zdrowia:

 

www.gis.gov.pl

 

 

Koronawirus SARS-CoV-2 jest wirusem osłonkowym, podatnym na działanie wszystkich rozpuszczalników lipidów. Należy pamiętać o częstym myciu rąk wodą z mydłem lub dezynfekować je środkiem na bazie alkoholu.

 

 

Specjalna całodobowa infolinia Narodowego Funduszu Zdrowia w zakresie informacji dla Polaków o postępowaniu w sytuacji wątpliwości podejrzenia koronawirusa:  800 190 590.

 

Specjalna całodobowa infolinia Ministerstwa Spraw Zagranicznych dotycząca przekraczania granic państwa polskiego: +48 22 523 88 80.

 

Apelujemy o poszanowanie prywatności osób hospitalizowanych oraz o wyciszanie emocji, które mogłyby prowadzić do paniki.

 

Prosimy o cierpliwość i wyrozumiałość w związku z sygnalizowanymi trudnościami dodzwonienia się do stacji sanitarno-epidemiologicznych. Staramy się jak najszybciej reagować na wszystkie Państwa sygnały!!!

 

(źródło: na podstawie strony WSSE Warszawa)

REKLAMA

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

WIĘCEJ

WIĘCEJ W TELEGRAFIE

- Advertisement -spot_img