czwartek, 20 czerwca, 2024

Wielki Czwartek – początek Triduum Paschalnego

Od zachodu słońca w Wielki Czwartek do zachodu słońca w Wielką Niedzielę – to najważniejszy czas w roku liturgicznym w Kościele katolickim. Czas Triduum Paschalnego, w którym wspominamy Mękę, Śmierć i Zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa. W tym roku z uwagi na pandemię koronawirusa czas ten musimy spędzić w domu, możemy korzystać z mszy świętych za pośrednictwem radia i innych środków masowego przekazu.

Ostatnia Wieczerza Simona Uszakowa fot. Domena Publiczna By Simon Ushakov – Uploaded from http://www.abc-people.com/event/supper/supper-pic1.htm, Domena publiczna, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=259362

Triduum Paschalne rozpoczyna wieczorna Msza święta Wieczerzy Pańskiej. Sprawowana na pamiątkę ostatniej wieczerzy, podczas której Jezus ustanowił sakramenty kapłaństwa i eucharystii. W Wielki Piątek nie ma w kościele mszy świętej. Można (w tym roku niestety jedynie w domu) odmówić Drogę Krzyżową, a wieczorem za pośrednictwem mediów lub łączności duchowej uczestniczyć w Liturgii Męki Pańskiej. W Wielki Piątek obowiązuje post ścisły, czyli zjeść można trzy posiłki, jeden w pełni do syta, oczywiście posiłki bezmięsne. W Wielką Sobotę zazwyczaj odwiedzaliśmy Groby Pańskie i święciliśmy pokarmy. W tym roku poświęcenia pokarmów nie ma, Kościół zachęca do odmówienia modlitwy nad pokarmami przy wielkanocnym stole. Groby Pańskie można odwiedzić i adorować ale z zachowaniem zasad ostrożności (w kościołach może przebywać maksymalnie pięcioro wiernych). Wieczorem (w tym roku za pośrednictwem mediów) odbywa się Msza Święta Wigilii Paschalnej – najbardziej uroczysta liturgia w ciągu roku. Podczas niej katolicy wyznają już radość ze zmartwychwstania Jezusa. W tym roku z uwagi na pandemię kościół przypomina, że czas na przystąpienia do obowiązkowej spowiedzi i komunii wielkanocnej jest do czerwca. Można też wzbudzić sobie żal doskonały w sytuacji, gdy nie ma możliwości osobistego uczestniczenia w spowiedzi. Z kolei prymas Polski, abp Wojciech Polak powiedział kilka dni temu w Radio ZET, że nikt nie ma prawa wyciągać siłą ludzi ani do kościoła, ani na wybory:  „Nie mamy prawa wyciągać ludzi z domów. Ani do kościoła, ani na wybory. Jeżeli jest ryzyko dla życia i zdrowia, to nie powinniśmy narażać ani siebie, ani innych. Skoro my apelujemy i mówimy, że do kościoła może przychodzić tylko 5 osób… Chodzi o to, że nie mamy prawa wyciągać ludzi z domów, wywoływać ich, kiedy mówi się, że jedyną racjonalną rzeczą na ograniczenie pandemii jest bycie w domach – powiedział w Radiu Zet  abp Wojciech Polak, metropolita gnieźnieński, Prymas Polski.

REKLAMA

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

WIĘCEJ

WIĘCEJ W TELEGRAFIE

- Advertisement -spot_img