środa, 12 czerwca, 2024

Koronawirus. Na Mazowszu rekord, aż 182 zachorowania

182 nowe zachorowania – najwięcej od początku pandemii – stwierdzono we wtorek na Mazowszu. Zmarły kolejne dwie osoby.

fot. freeimages.com zdj., ilustr.

Jak podaje Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna, zmarli to mieszkańcy powiatu piaseczyńskiego: 80-letni mężczyzna, który przebywał w Szpitalu św. Anny w Piasecznie oraz 81 letnia kobieta, przebywająca w Szpitalu Zakaźnym w Warszawie. Od początku epidemii na Mazowszu stwierdzono 1247 (tysiąc dwieście czterdzieści siedem) zachorowań. Rekordowa ich liczba padła we wtorek na Mazowszu (182 potwierdzone zachorowania). Według danych WSSE od początku pandemii zmarło w województwie mazowieckim 25 (dwadzieścia pięć) osób. Dwie w ciągu ostatniej doby. Dane dotyczą dnia 7 kwietnia, godziny 16.00.

Stan aktualny na dzień 7 kwietnia 2020 godzina 16.00.

Województwo mazowieckie:

liczba osób aktualnie objętych kwarantanną domową/ (ostatnia doba): 15 647 / (1 439)
liczba osób aktualnie objętych izolacją domową / (ostatnia doba) 709/ (69)
liczba osób aktualnie objętych nadzorem epidemiologicznym / (ostatnia doba): 6 513 / (314)
liczba osób aktualnie hospitalizowanych z powodu podejrzenia zakażenia COVID-19/ (ostatnia doba): 884/(36)
liczba przypadków potwierdzonych laboratoryjnie z wynikiem dodatnim/ (ostatnia doba):
1 247/ (182)
liczba zgonów związanych z COVID-19 / (ostatnia doba): 25 / (2)
liczba ozdrowieńców / (ostatnia doba): 19/(5)
Na podstawie dokumentacji i nadesłanych meldunków z województwa odnotowano 2 kolejne zgony na terenie województwa mazowieckiego:

powiat piaseczyński:
(24) mężczyzna (l.80), hospitalizowany w Szpitalu Św. Anny w Piasecznie.

(25) kobieta (l.81), hospitalizowana w Szpitalu Zakaźnym w Warszawie.

Nowe przypadki ozdrowieńców wykazane przez PSSE w Siedlcach, PSSE w Białobrzegach i PSSE w Pruszkowie. To 4 kobiety w wieku 35-57 lat oraz mężczyzna w wieku 41 l. Cztery osoby przebywały w szpitalach a jedna osoba przebywała w izolacji domowej.

Wszystkie zgłoszenia napływające do Mazowieckiego Wojewódzkiego Państwowego Inspektora Sanitarnego są weryfikowane i przekazywane do Głównego Inspektora Sanitarnego oraz do Wojewody Mazowieckiego i Ministerstwa Zdrowia.

Trwają bardzo intensywne działania wszystkich służb sanitarnych. W ramach prowadzonych dochodzeń epidemiologicznych przez państwowych powiatowych inspektorów sanitarnych w każdym przypadku podejmowane są (w zależności od oceny sytuacji) działania dotyczące nadzoru epidemiologicznego, kwarantanny, izolacji lub/i hospitalizacji chorego.

W przypadku zgłoszenia podejrzenia zachorowania lub zachorowania prowadzone są działania mające na celu ustalenie wszystkich osób z kontaktu z chorym, określenie liczby osób do objęcia nadzorem epidemiologicznym lub kwarantanną oraz weryfikację laboratoryjną przypadku.

Szybkość i skuteczność wdrożenia działań przez inspekcję sanitarną, mających na celu ograniczenie rozprzestrzeniania się wirusa, jest uzależniona od niezwłocznego zgłaszania podejrzeń zachorowań lub zachorowań przez lekarzy, do których trafiają pacjenci. Bardzo istotne jest odpowiedzialne podejście każdej osoby do stosowania się do zaleceń inspekcji sanitarnej i profesjonalistów medycznych dotyczących zasad postępowania w kwestii przestrzegania higieny – szczególnie właściwego mycia rąk, higieny kaszlu i kichania, unikania dużych skupisk ludzkich.

Wszelkie aktualne informacje na temat koronawirusa są aktualizowane i dostępne na stronach Głównego Inspektoratu Sanitarnego i Ministerstwa Zdrowia:

www.gis.gov.pl

 

Koronawirus SARS-CoV-2 jest wirusem osłonkowym, podatnym na działanie wszystkich rozpuszczalników lipidów. Należy pamiętać o częstym myciu rąk wodą z mydłem lub dezynfekować je środkiem na bazie alkoholu.

Zalecamy stosowanie zasad higieny zgodnie z instrukcją opublikowaną na dedykowanej stronie na platformie gov.pl – http://www.gov.pl/koronawirus

Specjalna całodobowa infolinia Narodowego Funduszu Zdrowia w zakresie informacji dla Polaków o postępowaniu w sytuacji wątpliwości podejrzenia koronawirusa: 800 190 590.

Specjalna całodobowa infolinia Ministerstwa Spraw Zagranicznych dotycząca przekraczania granic państwa polskiego: +48 22 523 88 80.

Apelujemy o poszanowanie prywatności osób hospitalizowanych oraz o wyciszanie emocji, które mogłyby prowadzić do paniki.

Prosimy o cierpliwość i wyrozumiałość w związku z sygnalizowanymi trudnościami dodzwonienia się do stacji sanitarno-epidemiologicznych. Staramy się jak najszybciej reagować na wszystkie Państwa sygnały!!!

(WSSE Warszawa)

REKLAMA

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

WIĘCEJ

WIĘCEJ W TELEGRAFIE

- Advertisement -spot_img