czwartek, 20 czerwca, 2024

Zostań w domu. Połóż kwiaty lub palmę w oknie

Jest Niedziela Palmowa, początek Wielkiego Tygodnia – najważniejszego czasu w roku liturgicznym. Wielu wiernych musi zostać w domu z uwagi na pandemię. Nie mogąc korzystać z możliwości uczestniczenia we Mszy świętej można wziąć udział w oddolnej akcji „połóż kwiaty lub palmę w oknie”. Akcja daje możliwość zamanifestowania swojego przywiązania do Kościoła, tradycji, religii katolickiej.

fot. By User:Fb78 – Praca własna, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=1790888

Przypominamy też o możliwości wydrukowania i powieszenia w oknie plakatu z ostatniego (wydanego wyłącznie w internecie wydania naszej gazety). Gazeta dostępna TUTAJ (plakat jest na ostatniej stronie).

W niedzielę można wziąć udział w mszach świętych za pośrednictwem środków masowego przekazu. W Diecezji Warszawsko-Praskiej msze są transmitowane w Radiu Warszawa o godzinei 7.30 z katedry św. Michała Archanioła i Floriana oraz o 18.00 z konkatedry warszawsko-praskiej MB Zwycięskiej na Kamionku.

Jak mówił w sobotnim wystąpieniu przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki, przeżywamy szczególnie trudny czas.

Z wielkim bólem przyjmujemy wiadomości o chorobie i śmierci osób zakażonych wirusem, umierających w oddaleniu od swoich bliskich. Modlimy się razem – kapłani, osoby życia konsekrowanego i wierni świeccy – o to, aby społeczne skutki epidemii (tj. kwarantanna, samotność, zawieszone zajęcia w szkołach i uczelniach, zatrzymanie życia kulturalnego, spowolnienie gospodarcze, niebezpieczeństwo bankructwa części przedsiębiorstw, widmo recesji, a co za tym idzie utrata miejsc pracy i źródła utrzymania) okazały się jak najmniej dotkliwe” – mówił.

Dodał też, że z powodu epidemii i ograniczeń sanitarnych wprowadzonych przez rząd, tegoroczny Wielki Tydzień będzie inny niż do tej pory. „Wyludniły się nasze ulice, opustoszały kościoły. Po raz pierwszy od czasu wojny nie będziemy mogli celebrować wspólnie Liturgii Paschalnej. +Przestraszyliśmy się i zagubiliśmy – mówił kilka dni temu papież Franciszek. Podobnie jak uczniów z Ewangelii ogarnęła nas niespodziewana i gwałtowna burza. Uświadomiliśmy sobie, że jesteśmy w tej samej łodzi, wszyscy słabi i zdezorientowani, ale jednocześnie ważni, wszyscy wezwani do wiosłowania razem, wszyscy potrzebujący, by pocieszać się nawzajem+. Na tej drodze – na której wierni zostali pozbawieni możliwości bezpośredniego dostępu do Eucharystii i sakramentów – obudziliśmy się nagle z głodem Eucharystii. Ci, którzy regularnie uczestniczyli we Mszach Świętych, a nawet ci, którzy czynili to sporadycznie, poczuli się nieswojo” – podkreślił przewodniczący Episkopatu.

Jak powiedział, wprawdzie wierni mogą obecnie przyjmować Komunię duchową, ale nie są w stanie – ze względu na rygory sanitarne – uczestniczyć w Mszy św. i Komunii sakramentalnej. „Mogą oglądać i słuchać transmisje telewizyjne, internetowe, radiowe, pokonując dzięki temu niewidzialne mury, ale to wszystko nie jest w stanie zastąpić bogactwa osobistych spotkań. Nie da się transmitować wiary, nadziei i miłości, przekazywanej przez żywą liturgię Kościoła. Jak w obecnej sytuacji ma wyglądać wielkopostna spowiedź? Poza okolicznościami, gdzie możliwa jest indywidualna spowiedź, wytyczne księży biskupów przypominają o – wskazanej w Katechizmie – możliwości uzyskania odpuszczenia grzechów ciężkich w sytuacji niemożności przystąpienia do pojednania sakramentalnego. W takich okolicznościach trzeba – po rachunku sumienia – wzbudzić żal doskonały za grzechy oraz postanowienie sakramentalnego ich wyznania przy najbliższej sposobności. W ten sposób „od razu wrócisz do łaski Bożej” – mówi papież Franciszek” – zaznaczył abp Gądecki.

 

REKLAMA

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

WIĘCEJ

WIĘCEJ W TELEGRAFIE

- Advertisement -spot_img