wtorek, 15 października, 2024

Matko Boża Łaskawa, ratuj Warszawę

Biskupi warszawsko-prascy w związku z pandemią koronawirusa dokonali Aktu Zawierzenia Matce Bożej Łaskawej.

fot. arch.

We wszystkich trudnych momentach historii naszego narodu pojawia się Matka Boża. Maryja jest obecna  w ciągu całego naszego dnia, czy to Anioł Pański, Różaniec czy Apel Jasnogórski. Zawierzamy się Maryi na różne sposoby. Dziś chcemy tym mocniej prosić o Jej wstawiennictwo i oddalenie pandemii z naszego kraju  i całego świata. Z całą dziecięcą szczerością chcemy powierzyć się Matce Bożej – przekonują biskupi.

„Pod Twoją obronę, nasza Matko się uciekamy i jesteśmy pewni, że nas przeprowadzisz przez te trudne czasy, że pomożesz w nas umocnić wiarę, miłość i to wszystko, co jest nam tak bardzo potrzebne do zbawienia”  – mówi bp Romuald Kamiński.Zawierzmy się Patronce Warszawy i Strażniczce Polski słowami, jakimi uczynił to św. Jan Paweł II przy katedrze praskiej w czasie swojej pielgrzymki do Polski w 1999 r.

„Matko Słowa Wcielonego, Pani Łaskawa, miej w opiece Warszawę, jej mieszkańców i całą naszą Ojczyznę! Strzeż obecności Twojego Syna w sercach wszystkich ochrzczonych, aby pamiętali zawsze o swej godności ludzi odkupionych krwią Chrystusa, wezwanych do ufności Bogu i do służenia z miłością człowiekowi. Wypraszaj, Maryjo, Twojemu ludowi wytrwałość, której potrzebuje, aby mógł pełnić wolę Ojca niebieskiego i dostąpić spełnienia obietnicy zbawienia. Niech pod Twoją opieką ziarno świętości, tak bogato posiane na polskiej ziemi, stale się rozwija ożywiane łaską Ducha Świętego i wydaje obfite owoce w kolejnych pokoleniach. Amen”.

Dlaczego Matce Bożej Łaskawej?

Jej kult rozpoczął się we Włoszech na początku XV w. Wtedy to Joannie a Costumis ukazała się Matka Boża w złotej sukni i błękitnym płaszczu, która w uniesionych dłoniach trzymała złamane strzały gniewu Bożego. Matka Boża żądała powszechnego postu i trzydniowych procesji pokutnych, które biskup Sylwester de Casa zarządził w Faenzy. Niedługo po tym zaraza ustała. Pijarzy przenieśli ten pobożnościowy kult do Polski. Dnia 24 marca 1651 r. w obecności nuncjusza papieskiego arcybiskupa Jana de Torres obraz został uroczyście wprowadzony do drewnianego kościoła pw. Świętych Prima i Felicjana przy ul. Długiej (gdzie obecnie stoi katedra polowa) i ukazany ludowi Warszawy. Wobec szerzącej się zarazy magistrat miasta Warszawy z inicjatywy ks. Orsellego zarządził szczególne modlitwy przebłagalne przed wizerunkiem Matki Bożej Łaskawej, niosąc obraz wzdłuż wewnętrznych murów miasta, a po ustaniu epidemii podjął uchwałę

w której ogłoszono Matkę Bożą Łaskawą Patronką Warszawy. W podzięce od uratowania przed zarazą nastąpiła uroczysta ceremonia przed kościołem

w miejscu dzisiejszego placu Krasińskich by móc pomieścić tysiące warszawian, w której uczestniczyła prawie cała Warszawa.

(mat. pras. Diecezja Warszawsko-Praska)

 

REKLAMA

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

WIĘCEJ

WIĘCEJ W TELEGRAFIE

- Advertisement -spot_img