wtorek, 21 maja, 2024

KORONAWIRUS 2 metry od żony, sklep tylko dla seniora

W związku z epidemię od kwietnia musimy poradzić sobie bez uprawiania sportu, spacerów do parków, roweru veturilo.

fot. pixabay

 Sklepy w pewnych godzinach dostępne będą jedynie dla seniorów. Zakazane jest korzystanie z plaż, parków, rowerów miejskich.  Chodzić można jedynie w dwie osoby i w odległości minimum dwóch metrów od siebie. Młodzież do lat 18 i dzieci w ogóle nie mogą przebywać samodzielnie poza domem. W sklepach może znajdować się do trzech osób na jedną kasę. Czyli jak są trzy kasy, w placówce może być maksymalnie dziewięć osób. To obostrzenia, którym – wg rządu – musimy się poddać, by jak najbardziej „spłaszczyć” epidemię koronawirusa i zapobiec wymknięcia się zarazy spod kontroli. Czego nie wolno?

 

Od pierwszego kwietnia (jak podaje portal rządowy gov.pl) utrudnione jest przemieszczanie się. Wyjątek stanowi dojazd do pracy i z powrotem (dotyczy to także zakupu towarów i usług związanych z zawodową działalnością). Można wyjść w ramach wolontariatu na rzecz walki z COVID-19 (dotyczy to pomocy osobom przebywającym na kwarantannie lub osobom, które nie powinny wychodzić z domu) oraz w ramach załatwiania spraw niezbędnych do życia codziennego (d zakupy, wykupienie lekarstw, wizyta u lekarza, opieka nad bliskimi).

 

Przemieszczać się można jedynie w grupie do dwóch osób. Między pieszymi zachowana ma być przynajmniej 2-metrowa odległość, wyjątek stanowią rodzice z dziećmi do 13 lat oraz osoby niepełnosprawne i niemogące się samodzielnie poruszać i ich opiekunowie.

 

Nowością jest zakaz samodzielnego wychodzenia z domu nieletnich poniżej 18-go roku życia. Dzieci i młodzież mogą przebywać poza domem TYLKO pod opieką dorosłego.

Ograniczenie dotyczy

przebywania osób do 18 roku życia poza domem bez opieki dorosłego. Tylko obecność rodzica, opiekuna prawnego lub kogoś dorosłego usprawiedliwia ich obecność na ulicy i tylko w określonych przypadkach, takich jak dojazd do i z pracy, wolontariat na rzecz walki z COVID-19, czy też załatwianie spraw niezbędnych do życia codziennego.

Zakazane jest korzystanie z parków, plaż, bulwarów, promenad, rowerów miejskich.

W galeriach handlowych wciąż mogą prowadzić działalność jedynie branża spożywcza, kosmetyczna (z wyjątkiem produktów przeznaczonych do perfumowania lub upiększania), prowadzona może być sprzedaż artykułów toaletowych i środków czystości, wyrobów medycznych i farmaceutycznych,

artykułów remontowo-budowlanych,

prasowa, artykułów dla zwierząt, paliw. 

Ograniczona jest liczba osób mogących wejść do sklepu, na pocztę, lokalu osobowego. Do każdego sklepu (zarówno małego, jak i wielkopowierzchniowego), a także do każdego lokalu usługowego może wejść maksymalnie tyle osób, ile wynosi liczba wszystkich kas lub punktów płatniczych pomnożona przez 3. To znaczy, że jeśli w sklepie jest 5 kas, to w jednym momencie na terenie sklepu może przebywać 15 klientów – czytamy na stronie gov.pl.

Szczególną nowością są Godziny dla seniorów – od godziny 10 do 12 w sklepach i punktach usługowych przebywać mogą JEDYNIE osoby starsze,

powyżej 65 roku życia. W pozostałych godzinach sklepy i lokale usługowe są dostępne dla wszystkich. W tym dla osób powyżej 65. roku życia.

Jeśli chodzi o targowiska, to na terenie targowiska i bazaru,  może przebywać maksymalnie tyle osób, ile wynosi liczba punktów handlowych pomnożona przez 3. Jeśli więc na osiedlowym bazarze jest 20 takich punktów, to na jego terenie może przebywać w jednym momencie maksymalnie 60 klientów.

Na terenie poczty może przebywać w jednym momencie tyle osób, ile wynosi liczba okienek pocztowych pomnożona przez 2. Jeśli w placówce jest 5 okienek, wówczas w jednym momencie na jej terenie może przebywać 10 osób.

W weekendy zamknięte będą musiały być wielkopowierzchniowe sklepy budowlane.

Zamknięte zostaną wszystkie zakłady fryzjerskie kosmetycznych, salonów tatuażu i piercingu. Zakazane są także wizyty z tego typu usługami w domach! Wciąż zamknięte są szoły, żłobki i przedszkola. Lekcje szkolne odbywają się zdalnie.

Do odwołania są zamknięte WSZYSTKIE instytucje kultury, m.in. muzea, galerie sztuki, teatry, filharmonie, opery, kina, kluby filmowe, biblioteki, archiwa oraz  stała działalność  związana z kulturą. Do 10 kwietnia 2020 r. zawieszone są również zajęcia w szkołach artystycznych.

Do odwołania zamknięte pozostają również: siłownie, baseny, kluby fitness i taneczne. 

(źródlo: Gov.pl) 

 

REKLAMA

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

WIĘCEJ

WIĘCEJ W TELEGRAFIE

- Advertisement -spot_img