czwartek, 20 czerwca, 2024

Epidemia. Bez lotów do Pekinu, ostrzeżenia GIS

Główny Inspektor Sanitarny nie zaleca podróżowania do Chin i krajów Azji Wschodniej i Południowo-Wschodniej. Polskie Linie Lotnicze LOT zawiesiły rejsy do Chin, do odwołania (wcześniej zakaz miał obowiązywać tylko do 9-go lutego). GIS wydał kolejny komunikat o sytuacji w związku z epidemią.

fot. freimages.com zdj. ilustr.

 „Decyzja ta jest podyktowana szczególną troską o zapewnienie pełnego bezpieczeństwa Pasażerom i członkom naszych Załóg” – pisała spółka w komunikacie. Z kolei Główny Inspektor Sanitarny wydał we wtorek kolejny komunikat na temat wirusa:

Łącznie w okresie od 31 grudnia 2019 r. do 4 lutego 2020 r. odnotowano 20 626 laboratoryjnie potwierdzonych przypadków zakażeń 2019-nCoV, w tym 427 zgonów (2,1%) (Tab.1).
17 przypadków zakażeń dotyczyło personelu medycznego.

Z 427 zgonów, 426 pochodziło z Chin: Hubei (414), Chongqing (2), Heilongjiang (2), Henan (2), Pekin (1), Hainan (1), Hebei (1), Hongkong (1), Szanghaj (1) i Syczuan (1).

Jeden zgon pochodził z Filipin.

Aby ograniczyć epidemię, chińskie władze wdrożyły szereg nadzwyczajnych środków, takich jak odwołanie obchodów Nowego Roku Księżycowego oraz zamknięcie kin i parków rozrywki. Ponadto został zawieszony transport publiczny, lotnisko Wuhan Tianhe zostało zamknięte 23 stycznia, a rygorystyczne kontrole wyjazdowe zostały wprowadzone w wielu dużych miastach w prowincji Hubei. Na dzień 24 stycznia 2020 r. cały transport publiczny został zawieszony w co najmniej 10 miastach w pobliżu Wuhan, dotykając ponad 20,5 miliona ludzi. Chińscy touroperatorzy odwołali wszystkie wycieczki grupowe i czasowo wstrzymali sprzedaż biletów lotniczych i pakietów hotelowych. 26 stycznia władze zarządziły tymczasowy zakaz handlu dzikimi zwierzętami w całych Chinach.

Na obecny moment, nie zgłoszono przypadków zakażenia 2019-nCoV na pokładzie samolotu.

Główny Inspektor Sanitarny nie zaleca podróżowania do Chin i krajów Azji Wschodniej i Południowo-Wschodniej. Polskie Linie Lotnicze LOT zawiesiły rejsy do Chin, do odwołania.

(Główny Inspektor Sanitarny: https://gis.gov.pl/aktualnosci/komunikat-dla-podrozujacych-nr-15-4-lutego-2020-r-opracowano-na-podstawie-danych-ecdc-oraz-who/)

REKLAMA

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

WIĘCEJ

WIĘCEJ W TELEGRAFIE

- Advertisement -spot_img