czwartek, 20 czerwca, 2024

Burmistrz też za mieszkańcami. W obronie linii 102!

Burmistrz Pragi Południe, Tomasz Kucharski stanął po stronie mieszkańców w ich sporze z miastem. Chodzi o linię 102, którą miejscy urzędnicy chcą po oddaniu kolejnego odcinka metra drastycznie skrócić. Pomysł wywołał ostre protesty.

fot. Adrian Grycuk/Wikipedia Adrian Grycuk [CC BY-SA 3.0 PL (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/pl/deed.en)]
Propozycja zmiany trasy linii 102 wywołała prawdziwą burzę wśród mieszkańców. Na Facebooku użytkownicy nie kryli oburzenia ograniczeniem kursowania autobusu jedynie do Pragi Południe. Nazwali to próbą odcięcia dzielnicy od Śródmieścia. Teraz wsparł ich burmistrz dzielnicy, Tomasz Kucharski. Co ciekawe, wywodzi się z tej samej partii, co włodarze stolicy, czyli PO. Ale po kolei.

Skrócenie tras bo będzie metro

Według propozycji ZTM po oddaniu kolejnego odcinka metra na Wolę wiele linii autobusowych (na przykład 102) ma być skrócona. Trwają konsultacje z mieszkańcami. Jednak urzędnicy przekonywali, że zmiany tras mają uzasadnienie ekonomiczne.  „Przed rozpoczęciem budowy metra w autobusach kursujących wzdłuż ul. Górczewskiej było w ciągu godziny ok. 5,4 tys. miejsc, metro w tym samym czasie zaoferuje ok. 24 tys. miejsc” – wyliczyli urzędnicy.

Zmiany wywołały jednak kontrowersje. Przykładem jest pomysł skrócenia linii 102. Autobus jeździ teraz z pętli PKP Olszynka Grochowska na Wolę. Łączy Pragę Południe (Grochów, Saską Kępę) ze Śródmieściem (Powiśle) i Wolą. Teraz ma jeździć tylko po Pradze Południe, na trasie z Olszynki Grochowskiej do Stadionu Narodowego.

Poniżej proponowane zmiany linii:

 

102 RONDO WASZYNGTONA – al. Poniatowskiego – al. Waszyngtona – Grenadierów (powrót: Międzyborska) – Podskarbińska – Dwernickiego – Szaserów – Chłopickiego – PKP OLSZYNKA GROCHOWSKA

 

Burza w sieci

 

Propozycje wywołały burzę. „Drodzy Mieszkańcy, za parę miesięcy Zarząd Transportu Miejskiego chce pozbawić nas jedynego połączenia ze Śródmieściem, w tym z Uniwersytetem Warszawskim. Linia 102 ma zostać skrócona i kursować na trasie: PKP Olsztynka Grochowska – Rondo Waszyngtona. Niestety, to nie żart, a oficjalna propozycja, która figuruje na stronie. Nie pozwólmy na odcięcie naszej dzielnicy i pozbawianie sensownego dojazdu. Metro wszędzie nie dojeżdża, tymczasem decydenci zachowują się tak, jakby nic poza wspomnianym środkiem transportu nie istniało. Drodzy Grochowianie, nie gódźmy się na to! Linia 102 nie musi kończyć biegu na Młynowie, ale jej trasa do Traktu Królewskiego jest nienaruszalna i pokażmy, że z nas nie robi się idiotów!” – napisał na Facebooku jeden z użytkowników.

Internauci nie pozostali obojętni: „A może niech wróci na starą trasę z lat 70-80? Teraz notorycznie się spóźnia. Zwłaszcza w kierunku powrotnym na Grochów”, napisała użytkowniczka. „Wystarczy wyprostować jej przebieg i skierować przez Most Poniatowskiego i Foksal. Ale na odcinku Grochów-Trakt Krolewski musi kursować, bez dwóch zdań”, „Mogłaby ostatecznie jeździć stara trasą, do PKiNu. Ale tak uciąć? Powariowali. Od wielu lat jeżdżę tym autobusem do i z pracy. 105, ktorego trasa częściowo pokrywa się z trasą 102 jeździ znacznie częściej i kompletnie puste. A 102 zawsze zapełnione po brzegi i prawie zawsze spóźnione. Dramat jakiś” – brzmiały kolejne komentarze. Pozytywnych opinii na temat zmian, nie było.

Burmistrz za mieszkańcami

Głos w sprawie zabrał burmistrz dzielnicy Praga Południe, Tomasz Kucharski. W związku z pytaniami mieszkańców dzielnicy oraz w nawiązaniu do pisma ze znakiem sprawy: ZTM-PPO.658.19.2019.DKA w sprawie zmiany trasy linii autobusowej nr 102 Urząd Dzielnicy Praga-Południe publikuje swoje stanowisko w przedmiotowej sprawie.

 

 

Szanowni mieszkańcy, w związku z Państwa prośbami dotyczącymi zmiany trasy linii autobusowej nr 102 zamieszczamy poniżej treść pisma, które wyszło do Dyrektora Zarządu Transportu Miejskiego w Warszawie z Urzędu Dzielnicy Praga-Południe:

 

„w nawiązaniu do pisma znak: ZTM-PPO.658.19.2019.DKA z dnia 2 grudnia 2019 r. w sprawie zmiany trasy linii autobusowej nr 102 w związku z uruchamianiem kolejnych stacji II linii metra w Dzielnicy Wola m.st. Warszawy uprzejmie informuję, że:

 

po zapoznaniu się z ww. propozycją Zarząd Dzielnicy Praga-Południe m.st. Warszawy negatywnie opiniuje tę propozycję w zakresie skrócenia trasy linii autobusowej nr 102 oraz częstotliwości kursowania tych autobusów. Jednocześnie wskazuje na konieczność utrzymania dotychczasowego przebiegu trasy tego autobusu z uwagi na potrzebę zapewnienia skomunikowania mieszkańców Dzielnicy Praga Południe z Dzielnicami Śródmieście i Wola, w tym studentów mieszkających w akademikach przy ul. Kickiego z Uniwersytetem Warszawskim oraz akademikami na terenie Dzielnicy Wola.

 

Uprzejmie proszę Pana Dyrektora o pozytywne odniesienie się do stanowiska Zarządu Dzielnicy Praga-Południe w przedmiotowej sprawie.

 

Z poważaniem

 

Tomasz Kucharski, Burmistrz Dzielnicy Praga-Południe”. Do sprawy będziemy wracać.

(źródło: facebook.com)

REKLAMA

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

WIĘCEJ

WIĘCEJ W TELEGRAFIE

- Advertisement -spot_img