wtorek, 21 maja, 2024

Budynek przy Barskiej odzyskał swój blask

Przetrwał wojnę w niezmienionym kształcie, jednak na przestrzeni lat po wielu remontach pierwotne rozwiązania architektoniczne zostały zatarte. Teraz dom Spółdzielni Urzędników BGK przy ulicy Barskiej 5 na Ochocie w Warszawie wrócił do przedwojennego wyglądu. Remont elewacji budynku zakończył się pod koniec 2019 roku – poinformował Miejski Konserwator Zabytków, Michał Krasucki.

Budynek przy ulicy Barskiej 5 fot. zabytki.um.warszawa.pl

Jak przypomina MKZ, budynek został wzniesiony w latach 1928-29 według projektu Konstantego Jakimowicza, etatowego architekta Spółdzielni. Jego prostą formę urozmaica zastosowanie kontrastujących ze sobą powierzchni otynkowanych na gładko oraz płaszczyzn z surowej cegły cementowej w cokole oraz przestrzeni pomiędzy oknami. Użycie tego modnego od schyłku lat 20. XX w. materiału było wyrazem nowoczesnego podejścia architekta do kształtowania wyrazu artystycznego modernistycznej elewacji.

Budynek przetrwał wojnę w oryginalnym kształcie. Jednak na przestrzeni lat przeprowadzano w nim różne remonty, które spowodowały zatarcie pierwotnych rozwiązań. W latach 2018 – 2019 przeprowadzony został gruntowny remont budynku, który w dużej mierze przywrócił pierwotny wygląd. Remont został przeprowadzony przy wsparciu finansowym m.st. Warszawy, które w latach 2018 i 2019 r. przeznaczyło na ten cel niemal 800 tysięcy zł.
(źródło: zabytki.um.warszawa.pl)

REKLAMA

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

WIĘCEJ

WIĘCEJ W TELEGRAFIE

- Advertisement -spot_img