czwartek, 20 czerwca, 2024

Śmieciowa drożyzna, zapłacisz za sąsiada. Walka z reklamozą. Wsparcie dla powstańców. Po sesji Rady Warszawy

fot. ODH

Drakońskie ceny za śmieci, uhonorowanie żyjących Powstańców Warszawskich, uchwała krajobrazowa – to tylko niektóre decyzje czwartkowej sesji Rady Warszawy.

65 złotych gdy mieszkasz w bloku, 94 gdy w domku jednorodzinnym. Dubeltowo, jeśli odpady nie są segregowane. Mieszkając w bloku zapłacisz podwójnie nawet wtedy, gdy segregujesz, ale nie robi tego sąsiad. Radni opozycyjnego PiS oburzają się na władze Warszawy, które odbijają piłeczkę za sytuację obwiniając rząd. Zapłacą mieszkańcy.

Śmieciowa drożyzna od marca. Drakońskie ceny, ukarzą cię za sąsiada

Od marca wchodzą w życie drakońskie podwyżki cen za wywóz śmieci. Taką decyzję podjęli na czwartkowej sesji warszawscy radni. Zmiany w gospodarowaniu odpadami miały wejść od lutego, poprzez zastrzeżenia Regionalnej Izby Obrachunkowej podwyżki zostały opóźnione o miesiąc. A są drakońskie. Aż 65 złotych płacić muszą mieszkańcy bloków, a 94 złote osoby mieszkające w domkach jednorodzinnych. W przypadku, gdy śmieci są niesegregowane cena ta wzrasta i wyniesie 130 złotych w przypadku bloków i 188 w przypadku domów jednorodzinnych. Największe kontrowersje budzi jednak wprowadzenie odpowiedzialności zbiorowej. Jeśli jeden mieszkaniec danego bloku nie będzie segregował śmieci, podwójne ceny obejmą wszystkich.

Reklamy mocno ograniczone

Na sesji przegłosowana została też uchwała krajobrazowa. Ma ona skończyć z problemem „reklamozy”, czyli dzikich reklam w mieście. W myśl uchwały, umieszczanie szyldów możliwe będzie tylko  w strefie parteru budynków, a nośników reklamowych tylko wzdłuż konkretnie wyznaczonych ciągów komunikacyjnych. Ograniczona zostanie możliwość ustawiania wyświetlaczy i ekranów reklamowych, a nośniki na budynkach i budowlach będą mogły być umieszczane tylko w ściśle określonych sytuacjach.

Uhonorowanie Powstańców Warszawskich

Podczas czwartkowej sesji Rady Warszawy radni jednogłośnie poparli decyzję o przyznaniu Nagrody Miasta Stołecznego Warszawa dla wszystkich żyjących Powstańców Warszawskich.

Radni przyjęli też uchwałę o nadaniu alei w śródmiejskim parku imienia Pawła Adamowicza, zamordowanego rok temu prezydenta Gdańska. Prezydent Trzaskowski skorzystał z uprawnień i zrezygnował z pięcioletniego okresu, jaki zwyczajowo należało odczekać od śmierci do uczczenia danej osoby. Radni opozycji stawiali pytania co z upamiętnieniem prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego, który zanim został prezydentem Polski był prezydentem stolicy, a od jego śmierci minęło już prawie dziesięć lat. (az).

REKLAMA

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

WIĘCEJ

WIĘCEJ W TELEGRAFIE

- Advertisement -spot_img