niedziela, 14 lipca, 2024

Szpital Czerniakowski do likwidacji? Niepewne losy

Rafał Trzaskowski zapewnił w rozmowie z Radiem Dla Ciebie, że nie  ma planów likwidacji Szpitala Czerniakowskiego. Pracownicy obawiają się jednak, że połączenie placówki ze szpitalem na Solcu doprowadzi do jej faktycznej likwidacji. W czwartek, 9 stycznia powstał komitet obrony szpitala.

Szpital Czerniakowski fot. CLI/Wikipedia CLI [CC BY-SA (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0)]

Plan władz stolicy zakłada połączenie szpitali i przekształcenie ich w bazę dla planowanego Szpital Południowego. Zdaniem urzędników fuzja ma być jedynym ratunkiem dla znajdujących się w trudnej sytuacji szpitali.

Jak podaje Radio Dla Ciebie, pracownicy szpitala są odmiennego zdania. Uważają, że dojdzie do likwidacji placówki. Będzie mniej łóżek, a czas oczekiwania na operację ma się wydłużyć. Prezydent Rafał Trzaskowski uspokaja w rozmowie z RDC, że szpital nie będzie zlikwidowany. – Chodzi nam przede wszystkim o to, żeby ta placówka dalej funkcjonowała, mamy też swoje plany co do szpitala na Solcu – powiedział w rozmowie z Radiem Dla Ciebie.

W czwartek powstał komitet w obronie szpitala. Pod petycją w jego obronie podpisał się między innymi Piotr Ikonowicz, działacz społeczny, lider Ruchu Sprawiedliwości Społecznej. W rozmowie z dziennikarzami powiedział, że o ile powołanie nowego szpitala jest pozytywne, nie może odbywać się to kosztem dwóch istniejących i działających placówek.

Historia Szpitala Czerniakowskiego sięga XVIII wieku. Stał tam dwór, którego właściciele zdecydowali się przekazać go na cele szpitalne.

Obecny szpital ma 8 oddziałów: Szpitalny Oddział Ratunkowy, Anestezjologii i Intensywnej Terapii, Chirurgii Ogólnej, Chirurgii Urazowo-Ortopedycznej, Chorób Wewnętrznych, Otolaryngologiczny,  Neurologiczny, Okulistyczny.

. Rocznie obsługuje około 11 tysięcy pacjentów. W skład Specjalistycznej Przychodni Przyszpitalnej wchodzi 11 poradni udzielających średnio 40 tysięcy porad rocznie.

(źródło RDC,  Wikipedia, Nowy Telegraf Warszawski)

REKLAMA

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

WIĘCEJ

WIĘCEJ W TELEGRAFIE

- Advertisement -spot_img