środa, 12 czerwca, 2024

Na Nowy Rok, nowe miasto na Mazowszu

Stracił prawa miejskie po Powstaniu Styczniowym. W 2020 roku je odzyskał Czerwińsk nad Wisłą jest od stycznia znów miastem.

fot. MSWiA

Podczas uroczystości w Mazowieckim Urzędzie Wojewódzkim wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Maciej Wąsik przypomniał, że nadanie statusu miasta Czerwińskowi nad Wisłą jest właściwie przywróceniem tego statusu. – To miasto historyczne, które utraciło prawa miejskie po powstaniu styczniowym. Mam nadzieję, że dzięki zmianie statusu na miasto, usilnej pracy Pana Burmistrza i Rady Miejskiej, Czerwińsk nad Wisłą będzie takim mazowieckim Kazimierzem, bo ma do tego wszelkie predyspozycje – powiedział Maciej Wąsik.

Z dumą mogę powiedzieć, że po 150 latach powracamy jako miasteczko na mapy administracyjne Polski. Dzieje się to wszystko dzięki ogromnej przychylności polskiego rządu. Bardzo za to serdecznie dziękuję, bo jest to niewątpliwie chwila historyczna, która na długie lata zostanie zapamiętana – powiedział Marcin Gortat, burmistrz Czerwińska nad Wisłą.

Czerwińsk nad Wisłą (w powiecie płońskim) jest jedną z czterech miejscowości, które wraz z nadejściem nowego roku otrzymały status miasta. Na podstawie rozporządzenia Rady Ministrów, z dniem 1 stycznia 2020 r. miastami stały się również: Lututów (w powiecie wieruszowskim, w województwie łódzkim), Piątek (w powiecie łęczyckim, w województwie łódzkim) oraz Klimontów (w powiecie sandomierskim, w województwie świętokrzyskim).

Nadanie statusu miasta jest poprzedzane konsultacjami społecznymi z mieszkańcami, a następnie opiniowane przez Radę Gminy. Uzyskanie statusu miasta wiąże się m.in. ze zmianą wizerunkową i większym prestiżem miejscowości. Może przynieść także wymierne korzyści, na przykład zyskanie na atrakcyjności inwestycyjnej czy możliwość starania się o fundusze związane z rozwojem obszarów miejskich.

Dzięki zmianom, które weszły w życie 1 stycznia, łącznie w Polsce są już 944 miasta.

(mat. pras. Wojewody Mazowieckiego)

REKLAMA

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

WIĘCEJ

WIĘCEJ W TELEGRAFIE

- Advertisement -spot_img