niedziela, 16 czerwca, 2024

Szok i smutek po profanacji na Gocławiu


Kolejny atak na miejsce związane z kultem religijnym w stolicy. Tym razem na Pradze Południe, konkretnie na Gocławiu. Ktoś zaatakował figurkę Maryi na rogu ulic Bora Komorowskiego i Fieldorfa. Księża z parafii św. Patryka planują renowację figury oraz proszą o pomysły, w jaki sposób w przyszłości ją chronić.

fot. ODH


Figurka przy skrzyżowaniu ul. Bora – Komorowskiego i Fieldorfa stoi od 1986 roku, ludzie o nią bardzo dbają, modlą się przy niej. Figurka należy do parafii św. Patryka, znajduje się jednak w pobliżu terenów także dwóch innych parafii – św. Apostołów Jana i Pawła oraz św. ojca Pio. Przychodzą do niej codziennie mieszkańcy Gocławia – sprzątają, wymieniają i podlewają kwiaty. Często można spotkać tam grupy modlących się ludzi. Zniszczenie, do którego doszło w nocy z 6 na 7 grudnia wywołało tym większy szok mieszkańców i parafian. – Nie rozumiem, komu to przeszkadzało. Ta figurka miała dla nas szczególne znaczenie – mówi Aleksandra mieszkanka dzielnicy. – Jeżeli się modlimy, mamy do tego prawo. Jeżeli ktoś nie chce się modlić, to przecież nikt mu nie nakazuje, szanujmy się nawzajem! – dodaje Maksymilian, jej mąż. Do sprawy odnieśli się księża z parafii pw. św. Patryka, na której terenie stoi figurka.
„W tym tygodniu ktoś zaatakował figurkę Maryi i poważnie ją uszkodził. Chodzi o kapliczkę na rogu ul. Fieldorfa i ul. Bora-Komorowskiego. Zgłosiliśmy to na policję” – czytamy w ogłoszeniach parafialnych parafii pw. św. Patryka, z dnia Uroczystości Niepokalanego Poczęcia Maryi, 8 grudnia. „W związku z zaistniałą sytuacją rozważamy wymianę figurki Matki Najświętszej na bardziej odporną albo wstawienie szyby pancernej chroniącej figurkę. Gdyby ktoś chciał pomóc w tym finansowo albo miał inny pomysł, jak inaczej chronić kapliczkę, prosimy o kontakt z księżmi. Przy okazji dziękujemy wszystkim, którzy dbają o kapliczkę, sprzątają ją, stawiają i podlewają kwiaty i modlą się w tym miejscu. Dziś w Uroczystość Niepokalanego Poczęcia chcemy ze szczególną miłością adorować Serce Maryi” – poinformowali księża z parafii pw. św. Patryka. (az).

REKLAMA

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

WIĘCEJ

WIĘCEJ W TELEGRAFIE

- Advertisement -spot_img