niedziela, 16 czerwca, 2024

Drwiła z tragedii, zasiądzie w Sejmie. Oto wybrańcy warszawiaków

Warszaw

Budzący kontrowersje lider Konfederacji Janusz Korwin-Mikke, Klaudia Jachira z KO, która drwiła z ofiar katastrofy smoleńskiej. Do tego znani posłowie – Małgorzata Kidawa-Błońska, Jarosław Kaczyński, czy były burmistrz Pragi Paweł Lisiecki. W Warszawie wybraliśmy trzydziestu posłów. W obwarzanku kolejnych dziesięciu. W stolicy i okręgach podwarszawskich mandaty zdobyło też sześciu senatorów.

Warszawa i powiaty wokół stolicy mają liczną reprezentację w Sejmie, bo w dwóch okręgach wybrano ponad 30 posłów.
Liderzy list dwóch największych ugrupowań nie zawiedli. Zwyciężczynią może się czuć Małgorzata Kidawa-Błońska z Koalicji Obywatelskiej, która zdobyła ponad 416 tysięcy głosów i był to najlepszy wynik w kraju. Zgodnie z oczekiwaniami bardzo duże poparcie otrzymał także prezes PiS Jarosław Kaczyński (niemal 250 tys. głosów). W „obwarzanku” żadnych problemów ze zdobyciem mandatu nie mieli Jan Grabiec (KO) i Mariusz Błaszczak (PiS), choć ich wyniki już tak imponujące nie były.
Bez niespodzianek obyło się na pozostałych czołowych miejscach. Tak jak przewidywano mandaty w Warszawie zdobyli: szefowa Nowoczesnej Katarzyna Lubnauer, czy niedawny europarlamentarzysta Dariusz Rosati. Z Sejmu nie zniknie Michał Szczerba, którego wystąpienia na sali plenarnej niejednokrotnie wywoływały zdumienie.
Z PiS kolejną kadencję w Sejmie spędzą szef MSWiA Mariusz Kamiński i Małgorzata Gosiewska. Natomiast powiaty wokół Warszawy reprezentować w Sejmie będą: Paweł Zalewski z Kingą Gajewską (KO), a także rzecznik PiS Anita Czerwińska.
Im jednak niższe pozycje na listach, tym ciekawiej. Do Sejmu powróci Katarzyna Piekarska, znana z działalności w Sojuszu Lewicy Demokratycznej, albo Joanna Fabisiak, doświadczona parlamentarzystka, która w zeszłym roku została wyrzucona… z Platformy Obywatelskiej. Obie będą posłankami Koalicji Obywatelskiej.
W ławach opozycji pojawią się także debiutantki. Radna Aleksandra Gajewska, czy Urszula Zielińska z Zielonych, a także „słynna” Klaudia Jachira, która dotychczas brylowała jedynie na YouTube.
Reprezentację PiS z Warszawy uzupełniają trzej młodzi politycy, ale już doskonale znani opinii publicznej. Chociażby z prac w komisjach śledczych, bo ponownie zaufanie wyborców otrzymali Jarosław Krajewski i były burmistrz Pragi Północ, Paweł Lisiecki. Natomiast po raz pierwszy posłem będzie Sebastian Kaleta – dotychczas kojarzony z Ministerstwem Sprawiedliwości.
W „obwarzanku” wyborczy sukces odniósł Maciej Lasek (KO) – ekspert lotniczy, szef komisji rządowej za rządów PO-PSL zajmującej się badaniem katastrofy smoleńskiej. W gronie posłów PiS pojawi się wojewoda Zdzisław Sipiera, reelekcję zapewnili sobie Piotr Uściński i Dariusz Olszewski, ale największą niespodzianką jest mandat zdobyty przez aktorkę Dominikę Chorosińską, która startowała z ostatniego miejsca.
Oczywiście, nie tylko politycy PiS i KO dostali się do Sejmu. Z okręgu nr 19 trzech przedstawicieli będzie miała Lewica, sami debiutanci. O ile lider Razem Adrian Zandberg, czy rzeczniczka SLD Anna Maria Żukowska są umiarkowanie rozpoznawalni, to o socjolog Magdalenie Biejat (Razem) słyszeli zapewne nieliczni. Pomimo to będzie posłanką IX kadencji. Natomiast z „obwarzanka” mandat dla Lewicy uzyskał mający parlamentarne doświadczenie Andrzej Rozenek, były poseł Ruchu Palikota i były wicenaczelny postkomunistycznego tygodnika „NIE” Jerzego Urbana.
Stołeczne struktury Polskiego Stronnictwa Ludowego będą miały dwóch posłów: historyka Władysława Teofila Bartoszewskiego (okręg 19) oraz samorządowca Bożenę Żelazowską (okręg 20). Oboje po raz pierwszy pojawią się w Sejmie. Po wielu latach przerwy na Wiejską wraca lider Konfederacji, czyli Janusz Korwin-Mikke. Chyba nikt nie ma wątpliwości, że jego wystąpienia na sali plenarnej wywołają sporo emocji.

ŁCz

Szóstka senatorów
Do Senatu dostało się sześcioro kandydatów Koalicji Obywatelskiej: adwokat Aleksander Pociej, były marszałek Sejmu Marek Borowski, senator wielu kadencji Barbara Borys-Damięcka, posłanka ostatniej kadencji Jolanta Hibner, a także dwa byli politycy PiS Kazimierz Ujazdowski i Michał Kamiński.

REKLAMA

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

WIĘCEJ

WIĘCEJ W TELEGRAFIE

- Advertisement -spot_img