Kamienica przy Waliców 14 zabytkiem? Jest na to spora szansa!

Nacisk społeczny podziałał! Wszystko wskazuje na to, że kamienica przy ulicy Waliców 14 zostanie zabytkiem! Teraz czas, by legendarny budynek odnowić.

fot. Adrian Grycuk By Adrian Grycuk – Praca własna, CC BY-SA 3.0 pl, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=42650450

Historia tej kamienicy jest naprawdę niezwykła. Powstała w XIX wieku. W czasie II wojny światowej znalazła się w granicach warszawskiego getta. W tym czasie mieszkał w niej Władysław Szlengel, autor piosenek i poeta żydowski, który poległ w powstaniu w getcie warszawskim. Innym lokatorem był Menachem Kipnis, śpiewak operowy, fotograf, dziennikarz i etnograf żydowski.

W czasie Powstania Warszawskiego front budynku został zniszczony, najprawdopodobniej na skutek wybuchu „Goliata”. Po wojnie otoczenie się zmieniało, rosły nowe budynki, a kamienica przy Waliców 14 trwała. W III RP była częstym miejscem wycieczek zagranicznych turystów, szczególnie z Izraela. Jednocześnie jednak o wpisaniu budynku do rejestru zabytków, czy gruntownym remoncie nie było mowy. Teraz, dzięki lokalnym działaczom udało się zebrać 2 tysiące podpisów pod wnioskiem o wpisanie kamienicy do rejestru zabytków. Wojewódzki konserwator w odpowiedzi na petycję zapowiedział, że kamienica faktycznie zostanie zabytkiem.

Kolejnym krokiem powinno być wyremontowanie budynku.

(Telegraf24)

 

Dodaj komentarz