Polityczny krajobraz miasta cz. 3. Kukiz’15 i prawica – czy olbrzym się przebudzi ?

Wybory samorządowe w stolicy będą areną walki nie tylko między PO i PiS. Szansę na „namieszanie” w stolicy mają ruchy miejskie, lewica, a także organizacje prawicowe i Kukiz’15. Jeśli ruch Pawła Kukiza wystawi w wyborach samorządowych w stolicy mocnego kandydata, i zawrze współpracę z organizacjami prawicowymi, przygarnie działaczy konserwatywnego skrzydła dawnej Warszawskiej Wspólnoty Samorządowej, ma szansę na doskonały wynik wyborach oraz bycie „języczkiem u wagi” na stołecznej scenie politycznej.

Kukiz’15 zajmuje stabilne trzecie miejsce na polskiej scenie politycznej. Czy przeniesie to na scenę warszawską? fot. Adrian Grycuk, By Adrian Grycuk (Own work) [CC BY-SA 3.0 pl (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/pl/deed.en)], via Wikimedia Commons

Pamiętacie referendum w sprawie odwołania Hanny Gronkiewicz-Waltz? Jego organizatorem była Warszawska Wspólnota Samorządowa. Organizacja lokalna, którą kierował ówczesny burmistrz Ursynowa, a dziś radny Warszawy Piotr Guział. On sam miał poglądy mocno lewicowe, jednak WWS tworzyli ludzie od lewa – do prawa. Lewicowcy, liberałowie, konserwatyści, narodowcy. Wydaje się nawet, że przedstawiciele konserwatywnej i narodowej prawicy byli w WWS reprezentowani częściej niż inne opcje. Dziś WWS w formie sprzed lat chyba należy do przeszłosći. Jego konserwatywni działacze prezentują jednak poglądy zbliżone do ruchu Kukiz’15. Formacja Pawła Kukiza stała się stabilnym podmiotem na polskiej scenie politycznej – może liczyć na poparcie średnio od 8 – 12 proc. Na razie wciąż nie wiadomo, kto miałby być kandydatem Kukiz’15 na prezydenta stolicy. Jednak wystawienie mocnego kandydata, wzmocnienie struktur konserwatywnym skrzydłem dawnej WWS oraz zawarcie koalicji z niewielkimi ugrupowaniami prawicowymi, może dać inicjatywie spory sukces. Potencjalnymi sojusznikami może być parita KORWiN, ruchy pro life, czy Prawica RP Marka Jurka. Na pewno zapotrzebowanie na dodatkową siłę prezentującą przywiązanie do tradycyjnych wartości, jednoznacznie sprzeciwiającą się skrajnie lewicowej przemocy symbolicznej, wreszcie bardziej prowłasnościowej i proprzedsiębiorczej niż PiS, jest w Warszawie spore. Nie można oczywiście zakładać, że kandydat tego typu koalicji osiągnąłby wyborcze zwycięstwo z kandydatami PO i PiS, jednak zajęcie trzeciego miejsca, wprowadzenie silnej reprezentacji do Rady Warszawy, jest jak najbardziej realne. A taki wynik, to już bycie „języczkiem u wagi” i możliwość decydowania o polityce miejskiej, ewentualnych koalicjach, realny wpływ na rzeczywistość. Pytanie, czy środowiska alternatywne z prawej strony będą w stanie szansę wykorzystać. O podobny cel walczyć będą lewica, .Nowoczesna i ruchy miejskie.

A już niebawem:

  • Ruchy miejskie i lewica – czy namieszają w mieście
  • Jan Śpiewak – czarny koń, jeśli odrzuci ideologię
  • Paweł Rabiej – gej z Nowoczesnej osłabi PO?
  • Skręt w lewo w mieście, prawicowa odpowiedź na propagandę

A w poprzednich odcinkach naszej analizy pisaliśmy:

POLITYCZNY KRAJOBRAZ MIASTA CZ. 1: PLATFORMA W NAJGORSZEJ SYTUACJI OD 15 LAT!

POLITYCZNY KRAJOBRAZ MIASTA CZ. 2: PiS PRZED SZANSĄ, PRZED JAKĄ NIE BYŁ OD LAT!

Dodaj komentarz