Przyczajony smok(g). Teraz jest czas, by podjąć działania. Czy będzie program dla Mazowsza?

Nie prosty zakaz palenia w piecu w jednej gminie, ale kompleksowy program dla całego Mazowsza. Eksperci są zgodni, że to jedyna skuteczna forma walka ze smogiem. Właśnie teraz, gdy jest ciepło i problem zanieczyszczenia doskwiera znacznie mniej, jest najlepszy czas na podjęcie odpowiednich działań. Na Mazowszu ruszyły właśnie konsultacje uchwały antysmogowej.

Smog jest coraz większym problemem Warszawy. Uchwała antysmogowa jest niezbędna. fot. freeimages.com

Ostatnia zima minęła pod znakiem wszechobecnego smogu. Bywały dni, w których normy przekroczone były wielokrotnie. A modne wśród mieszkańców stały się maski ochronne. Wszyscy są zgodni, że na Mazowszu konieczna jest uchwała antysmogowa. Pytanie o jej kształt. Jak poinformował Warszawski Serwis Prasowy, ruszyły konsultacje społeczne dla uchwały antysmogowej.

Zdaniem ekspertów, nie wystarczy sam zakaz palenia w piecach i kominkach, choć wymiana starych instalacji węglowych na ekologiczne jest jak najbardziej wskazana. Bardziej istotne jest jednak kontrolowanie rodzaju spalanych odpadów. W wielu gminach spalane są na przykład opony, chemikalia, folie i inne trujące substancje, które wydzielają do atmosfery trujące zanieczyszczenia.

Kolejnym, innym niż dym z kominów poważnym czynnikiem zwiększającym zanieczyszczenie, tym razem głównie  Warszawie jest ruch uliczny. Problemem są zarówno emitowane przez samochody spaliny, jak i substancje powstałe przy ścieraniu klocków hamulcowych (najwięcej podczas korków ulicznych). Tu ważnym elementem powinno być dążenie do zmniejszenia ruchu ulicznego, rozładowania korków (np. budowa obwodnic, rozwój ekologicznej komunikacji miejskiej). Wreszcie – dla kompleksowego opracowania uchwały antysmogowej konieczna jest współpraca stolicy z ościennymi gminami.

 „Aby stan powietrza na Mazowszu mógł ulec poprawie, zdaniem ekspertów konieczne jest wprowadzenie pewnego typu ograniczeń co do jakości instalacji grzewczych, a także spalanych w nich paliw. Aby zmiany były odczuwalne dla wszystkich mieszkańców regionu, ograniczenia powinny zostać wprowadzone na terenie całego województwa mazowieckiego” – informują z kolei urzędnicy na stronie Samorządu Województwa Mazowieckiego.

(źródło: własne, wsp.waw.pl, mazovia.pl)

 

Dodaj komentarz