Przedsiębiorca zaszczuty, prokurator awansuje

fot. freeimages.com

Przedsiębiorca z Podlasia Mirosław Ciełuszecki został zaszczuty, wiele miesięcy spędził w areszcie, od lat oskarżony jest w kuriozalnym procesie, a jego firma, mająca strategiczne znaczenie dla państwa upadła. Jego przyjaciel, twórca Ośrodka Studiów Wschodnich Marek Karp zmarł w tajemniczych okolicznościach. A oskarżyciele z kuriozalnego procesu właśnie teraz, za „dobrej zmiany” awansowali.
Sprawa Marka Karpa i Mirosława Ciełuszeckiego jest jedną z największych kompromitacji polskiego wymiaru (nie)sprawiedliwości. Przedsiębiorca Mirosław Ciełuszecki 17 lat temu został oskarżony o działanie własnej firmy. Tym działaniem było… podniesienie jej kapitału. Przyjaciel Ciełuszeckiego, Marek Karp, dyrektor Ośrodka Studiów Wschodnich także został oskarżony. O rzekomo fikcyjne doradztwo. Szef OSW był wybitnym ekspertem w sprawach wschodnich, a firma Ciełuszeckiego handlowała z Białorusią i Rosją – trudno pojąć, gdzie to doradztwo było fikcyjne. Karp zmarł kilka tygodni po tajemniczym wypadku (jego samochód został staranowany przez Białoruskiego tira). Proces Ciełuszeckiego trwa do dziś. Oceniany jest jako kpina z wymiaru sprawiedliwości i praw człowieka. Mimo to, proces toczy się nadal. A prokuratorzy, którzy oskarżali Ciełuszeckiego nie tylko nie zostali odwołani, ale… awansowali. Witamy w krainie absurdu!

Prokuratorzy w sprawie Ciełuszeckiego. Awansowani już za dobrej zmiany!
Sprawę Mirosława Ciełuszeckiego opisał portal DoRzeczy.pl. Przypomniano tragedię przedsiębiorcy oraz losy bohaterów dramatu. Marek Karp nie żyje, Ciełuszecki stracił firmę, majątek, jego gehenna trwa. Oskarżający w sprawie prokuratorzy za rządów dobrej zmiany awansowali. Jeden jest szefem prokuratury w Warszawie… (fragment artykułu  na podstawie DoRzeczy.pl).
Marek Karp – wybitny ekspert w sprawach wschodnich, doradca polskich rządów, prezydentów, Unii Europejskiej i rządu USA. W procesie oskarżony wraz z Ciełuszeckim. W 2004 r. ulega wypadkowi samochodowemu, w poważnym stanie trafia do szpitala. O dziwo szybko stan się poprawia. Karp jednak umiera w dniu wypisu do domu…
Mirosław Ciełuszecki – Jego absurdalny proces toczy się już 17 lat. Ostateczny wyrok ma zapaść w czerwcu 2019 roku. Nie zapada. Ogłoszenie wyroku zaplanowane jest na dzień 8 października. Firma Ciełuszeckiego upada, pracownicy trafiają na bruk.
Andrzej Bura – brat Marka, prokurator z prokuratury w Białymstoku. W początkowym okresie to on firmuje oskarżenie Ciełuszeckiego i Karpa, podnosząc też najbardziej absurdalne zarzuty. Za rządów „dobrej zmiany” awansuje – z prokuratury rejonowej do okręgowej. Pełni eksponowane stanowisko zastępcy rzecznika prasowego
Marek Bura – brat Andrzeja, prokurator z prokuratury w Białymstoku, potem w Warszawie. Po przekazaniu sprawy do ponownego rozpatrzenia przez Sąd Apelacyjny to on oskarża Ciełuszeckiego. Za rządów „dobrej zmiany” przeniesiony do Warszawy. W roku 2019 awansuje – zostaje szefem prokuratury rejonowej Warszawa-Praga. (hp).

 

KOMENTARZ:

Wiele zmienić, by nie zmienić niczego
Proces Mirosława Ciełuszeckiego to pokaz siły i bezwzględności kartelu określającego się mianem polskiego wymiaru sprawiedliwości. Znikające dowody, fałszywi biegli, niekompetentni pseudoeksoperci, którym przelew bankowy ELIXIR kojarzył się jedynie z płynem itd. itp. W tle ludzkie dramaty – miesiące spędzone w areszcie przez Mirosława Ciełuszeckiego, tajemniczy wypadek i nie mniej tajemnicze okoliczności śmierci Marka Karpa (zmarł w dniu wypisu ze szpitala). Do tego interesy prowadzące do Federacji Rosyjskiej. Lata absurdów, z jakimi mieliśmy do czynienia przy tej sprawie pozbawiają złudzeń o jakimkolwiek etosie ludzi, mieniących się mianem nadzwyczajnej kasty. Ale od czterech lat rządzą ci, którzy szli do wyborów z hasłami kasty tej rozbicia. Oczyszczenia i zreformowania wymiaru (nie)sprawiedliwości. Ten cały spór, to jednak mit. Prokuratorom, którzy firmowali haniebny akt oskarżenia, dobrze było za poprzedniej władzy. Za tzw. dobrej zmiany awansowali. Zaiste, wiele należy zmienić, aby nie zmienić niczego.
Przemysław Harczuk

 

Dodaj komentarz