Komisja Jakiego bez Jakiego!

 

W wyborach do Parlamentu Europejskiego mandat europosła zdobył Patryk Jaki, dotychczasowy przewodniczący komisji weryfikacyjnej. Jego miejsce zajął Sebastian Kaleta. Ta zmiana stała się okazją do podsumowania dotychczasowych działań zespołu badającego skandale przy przejmowaniu stołecznych nieruchomości.

@ Patryk Jaki

Gdy Państwowa Komisja Wyborcza oficjalnie potwierdziła wybór Jakiego stało się oczywistym, że musi dojść do zmiany szefa zespołu wyjaśniającego aferę reprywatyzacyjną.
Nominację otrzymał dotychczasowy zastępca Sebastian Kaleta, który został również wiceministrem sprawiedliwości.
Na specjalnie zwołanej konferencji prasowej Patryk Jaki zaprezentował dotychczasowe wyniki prac komisji.
„Łączna wartość nieruchomości zwróconych decyzjami komisji weryfikacyjnej dla Warszawy to ponad 1 mld złotych” – podkreślił europoseł Jaki.
Przez dwa lata zajęto się łącznie ponad 1400 sprawami. Dotychczas odbyło się 116 posiedzeń i rozpraw komisji, która skierowała do sądu ponad 800 spraw, a 466 z nich zostało przez wygranych.
Dotychczasowy szef komisji weryfikacyjnej zwrócił również uwagę, iż dzięki jej decyzjom łączna kwota odszkodowań i zadośćuczynień przyznanych lokatorom pokrzywdzonych przez bohaterów afery reprywatyzacyjnej to ponad 4 miliony 200 tysięcy złotych.
„Dzięki działaniom komisji organy ścigania zajmują się obecnie 200 nieruchomościami w Warszawie. Wartość szkód oszacowano na ponad 3 mld zł. Prowadzone jest 70 śledztw, w których postawiono zarzuty blisko 40 osobom” – wyliczono.
Podczas pierwszej konferencji w roli przewodniczącego Sebastian Kaleta powiedział, że komisja będzie pracowała konsekwentnie, w najbliższych tygodniach zapadną kolejne decyzje zarówno w zakresie nieruchomości, jak i odszkodowań dla pokrzywdzonych.
Do końca września posłowie mają otrzymać raport z działalności komisji.
„Pokażemy szczegółowo sposoby wyłudzania pieniędzy. I to co się działo z mieszkańcami wielu kamienic” – zapowiedział Kaleta.

Łucja Czechowska

 

Dodaj komentarz