Gdy wakacje przynoszą śmierć. Odpoczywajmy ostrożnie!

Wakacje powinny być czasem relaksu i źródłem miłych wspomnień. Niestety, nie zawsze tak się dzieje. Już pierwsze tygodnie obecnego lata przyniosły wiele dramatycznych informacji. Do tragedii dochodziło głównie podczas podróży, czy wypoczynku nad wodą. Dlatego tak ważne jest przestrzeganie podstawowych zasad, aby urlop nie stał się powodem traumy.

fot. policja

Lato kojarzy się przede wszystkim z wypoczynkiem nad brzegiem morza lub jeziora. Ale równocześnie podczas każdych wakacji dochodzi do licznych utonięć. W zeszłym roku na terenie Mazowsza w ten sposób zginęło aż 68 osób! Nie inaczej jest podczas trwającego właśnie sezonu urlopowego.
Już w pierwszy weekend po zakończeniu roku szkolnego – gdy panowały bardzo wysokie temperatury – każdego dnia na terenie Polski utonęło kilka osób. Dlatego Rządowe Centrum Bezpieczeństwa zaapelowało o „stosowanie się do najważniejszych zasad bezpieczeństwa podczas wypoczynku nad wodą”.
Także na terenie Mazowsza, w wodach Wisły zginęło już kilka osób. A wielu tragedii udałoby się uniknąć, gdyby nie popełniano dramatycznych w skutkach błędów. Wchodzenia do wody w niedozwolonym miejscu, czy pływania skuterem bez kamizelki ratunkowej…

Dlatego policjanci ponownie ostrzegają:
– wybieraj tylko strzeżone kąpieliska i miejsca wyznaczone do kąpieli,
– przestrzegaj regulaminu kąpieliska,
– nigdy nie pływaj po spożyciu alkoholu,
– zwracaj uwagę na przebywające nad wodą dzieci
Od kilku lat na Mazowszu oznaczane są niebezpieczne miejsca, gdzie dochodzi do tragedii – podobnie jak przy drogach, są one nazywane „czarnymi punktami”. Dotychczas w naszym województwie była ich ponad setka, a w czerwcu oznaczono kolejnych sześć, m.in. na Jeziorku Kamionkowskim.

Oczywiście, niebezpieczeństwa czyhają również podczas podróży. W tym roku Komenda Główna Policji przygotowała nowe narzędzie, które ma zadziałać na wyobraźnię kierowców – na stronie policja.pl opublikowano „Mapę wypadków drogowych ze skutkiem śmiertelnym” i robi ona ogromne wrażenie. (KLIKNIJ TUTAJ) Umieszczane są bowiem miejsca,w których doszło do tragedii. Co przerażające – codziennie pojawiają się nowe punkty.

„Bieżąca aktualizacja, w tym zwłaszcza wizualizacja, ma na celu zwrócenie uwagi na skalę tragedii do jakich dochodzi na polskich drogach. Czy obraz mapy skłoni do refleksji użytkowników dróg, czy tegoroczne wakacje będą bezpieczne …?” – pytają policjanci.
Z kolei na stronie mazowieckie.pl można zobaczyć hasło: „wyjazd opłacony, bagaż spakowany… Można jechać na wakacje! Warto także pomyśleć o bezpieczeństwie”. Dlatego w połowie czerwca zainaugurowano akcję „Bezpieczne wakacje 2019”, w którą zaangażowano wszystkie służby działające na naszym terenie. Kontrolowane będą placówki, w który organizowane są kolonie dla dzieci, popularne miejsca wśród turystów, kąpieliska… Ale także pojazdy przewożące urlopowiczów. Niemal do końca wakacji przy Torwarze będzie działać punkt kontroli autokarów. Oczywiście, o pomoc odpowiednie służby można poprosić w innym miejscu o dowolnej porze.
Jest jeszcze jeden przykry skutek wakacyjnych tygodni. Osoby wyjeżdżające na urlop bardzo często pozbywają się zwierzaków. Podczas lata schroniska dla psów są wręcz przepełnione. Nie róbmy tego! Coraz więcej hoteli, czy pensjonatów pozwala przyjeżdżać z czworonożnymi przyjaciółmi. Wystarczy tylko odrobina dobrej woli.
Łucja Czechowska

 

Dodaj komentarz