Widzowie wrócą do Kina Praha. Oprócz filmów – spektakle teatralne

A jednak się udało… Smutna historia o zamknięciu Kina Praha ma swój happy end. Mieszkańcy Pragi nadal będą mogli oglądać filmy (i nie tylko!) w kultowym kinie. A jeszcze dwa miesiące temu wydawało się, że nic nie jest w stanie uratować kulturalnej placówki.

fot. Adrian Grycuk/Wikipedia By Adrian Grycuk – Praca własna, CC BY-SA 3.0 pl, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=49164981

Przykra wiadomość pojawiła się na początku kwietnia. Operator Kina Praha – spółka Meteora Films sp. z o.o. – z powodu ogromnych problemów finansowych zakończył działalność, a to oznaczało, że jedyne kameralne kino (poza tymi w multipleksach) na dobre przestanie istnieć.
„Podjęcie tak trudnej decyzji jest wynikiem szeregu czynników zewnętrznych niezależnych od nas, które miały bezpośredni wpływ na sytuację finansową naszej spółki, a co za tym idzie na możliwość prowadzenia kina w sposób pozwalający na jego normalne funkcjonowanie” – tłumaczył wówczas zarząd spółki Meteora Films.
Taka sytuacja wywołała burzę. Mieszkańcy Pragi nie ukrywali irytacji, bo nie chodziło jedynie o możliwość oglądania filmów, ale również kawał historii. Miejsce wręcz kultowe.
„Wprawdzie oryginalne – wybudowane pod koniec lat ’50 ubiegłego wieku – zakończyło działalność blisko 15 lat temu, a budynek zburzono, ale w tym samym miejscu postawiono nowy, w którym ponownie zaczęło działać kino. I przychylnie zostało przyjęte przez mieszkańców Pragi” – pisał Telegraf24.pl
Decyzja o zaprzestaniu działalności wydawała się ostateczna, ale.. Natychmiast zareagowali urzędnicy, samorządowcy, społecznicy. Radny Wojciech Zabłocki zażądał „pilnej i zdecydowanej interwencji” od marszałka Adama Struzika. Podkreślił, że Kino Praha jest nie tylko instytucją cieszącą się dużą popularnością, ale zarazem ostatnim kinem na Pradze Północ i dzielnica wkrótce może przypominać kulturalną pustynię.
Przedstawiciele rozmaitych instytucji przekonywali, że istnieje jeszcze szansa.
„Aktualnie prowadzone są intensywne działania zmierzające do wybrania nowego operatora Kina Praha. Rozmowy prowadzone są ze znanymi operatorami, którzy mają bardzo duże doświadczenie na rynku kinowym. Czekamy na oferty” – zapewniało chociażby w komunikacie Centrum Administracyjne Mazovia (zarządzające budynkiem, w którym działało kino).
Przez następne tygodnie panowała cisza, ale tym razem był to raczej dobry symptom, bo nie było również tych złych wiadomości o porażce w negocjacjach.
Aż nagle, na początku czerwca, nadeszły informacje, na które długo oczekiwano. Kino Praha nie zostanie jednak zamknięte!!! Będzie prowadzić działalność pod tym samym adresem, bo administrator budynku zawarł nowy kontrakt.
„Podpisaliśmy umowę z nowym najemcą, którym jest Mazowiecki Teatr Muzyczny im. Jana Kiepury w Warszawie. Do wyświetlanych do tej pory filmów dojdą spektakle teatralne” – potwierdził na antenie Radia dla Ciebie Artur Brzóska z Centrum Administracyjnego Mazovia. – „To była najatrakcyjniejsza oferta” – podkreślił.
Jeśli więc nie pojawią się kolejne niespodzianki (tym razem te złe), to kino zacznie funkcjonawać w drugiej połowie września.
Łucja Czechowska

 

Dodaj komentarz