Zaskakujące analizy. Kto w Sejmie najczęściej głosuje razem z PiS?

W Biurze Analiz Sejmowych dostępne są analizy tego, jak w danych głosowaniach zachowywali się liderzy poszczególnych klubów i kół w Sejmie. Jak się okazuje, lider Kukiz’15, formacji uznawanej przez opozycję za „przystawkę” i „cichego koalicjanta” Prawa i Sprawiedliwości, wcale nie należy do tych głosujących najczęściej razem z partią rządzącą. Kilku przewodniczących klubów robiło to znacznie częściej. Dane są zaskakujące…

 

Sejm, fot. Kpalion [GFDL (http://www.gnu.org/copyleft/fdl.html), CC-BY-SA-3.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/) or FAL], via Wikimedia Commons

Najczęściej razem z Prawem i Sprawiedliwością głosował – i tu ciężko o zaskoczenie – lider koła Wolni i Solidarni, Kornel Morawiecki, czyli ojciec obecnego premiera. Aż w 87 proc. głosowań miał to samo zdanie, co partia rządząca. A i cały ruch Wolni i Solidarni można z czystym sumieniem uznać za cichego koalicjanta PiS.
Dalej można już mówić o pewnym zaskoczeniu. Bo drugie miejsce pod względem liczby głosowań identycznych jak PiS zajmuje Władysław Kosiniak-Kamysz, reprezentujący Polskie Stronnictwo Ludowe. PSL tworzy dziś wspólnie z PO, Nowoczesną i SLD Koalicję Europejską. Lider PSL aż w 63 proc. głosowań głosowałn identycznie z partią rządzącą.
Podium zamyka największy klub opozycyjny, czyli Platforma Obywatelska. Jej lider tak samo jak PiS głosował w 58 proc. głosowań.
Dopiero czwarte miejsce przypadło uznawanemu za koalicjanta PiS Kukiz’15 (53 proc. głosowań).
Najmniej „pisowskich” liderów ma – i tu też nie ma zaskoczeń – Nowoczesna (49,7 proc. głosowań).
„Tak to już jest w tym partyjniackim systemie, w tym duopolu, że nawet pracując na rzecz wszystkich Polaków, przywrócenia normalności i zdrowego rozsądku, jedni i tak przykleją ci łatkę tych drugich. My natomiast idziemy cały czas tą samą drogą. Trzecią drogą” – czytamy w poście na facebookowym profilu Kukiz’15. (AZ).

Dodaj komentarz