Świątynie Grochowa. Kościół – pomnik historii Olszynki Grochowskiej

Historia tego miejsca związana jest z konkretnym wydarzeniem historycznym, jakim była bitwa o Olszynkę Grochowską, 25 lutego 1831 roku. Bitwa była największym starciem Powstania Listopadowego. Świątynia w obecnym kształcie powstała w okresie międzywojennym, jako kościół – pomnik, zbudowany dla uczczenia poległych w bitwie o Olszynkę Grochowską.

fot. Adrian Grycuk/WIkipedia By Adrian Grycuk (Own work) [CC BY-SA 3.0 pl (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/pl/deed.en)], via Wikimedia Commons

Pamięć o krwawej bitwie o Olszynkę Grochowską przez dziesiątki lat była ważnym elementem kształtującym świadomość narodowa żyjących pod zaborami Polaków. Kult bitwy był szczególnie mocny wśród mieszkańców zaboru rosyjskiego i Warszawy. W 1916 roku, na miejscu, gdzie rozegrała się bitwa stanął upamiętniający ją krzyż, a jego poświecenie było wielką patriotyczną demonstracją. Dziewięć lat po odzyskaniu niepodległości przez Polskę powstał w tym miejscu drewniany kościółek, a rok później kardynał Aleksander Kakowski, prymas Polski erygował parafię pw. Najczystszego Serca Maryi.

Jak czytamy na stronie parafii, Szybki przyrost ludności na Grochowie spowodował konieczność budowy większej świątyni. Członkowie Towarzystwa Przyjaciół Grochowa zdecydowali o budowie kościoła – pomnika dla uczczenia pamięci bohaterów poległych w bitwie o Olszynkę. Jednocześnie w 1931 roku, w setną rocznicę Powstania Listopadowego, Komitet Budowy Kościoła – Pomnika poległych za Ojczyznę, podjął działania w celu gromadzenia funduszy i materiałów. Wystosowano odezwę do narodu o wsparcie finansowe. Organizowano uroczyste akademie i występy artystów polskich. Urządzano loterie i zabawy, a parafianie kwestowali z puszkami na ulicy – czytamy na stronie parafiaszembeka.pl.

W roku 1941 zakończyła się budowa budynku w stanie surowym. W roku 1944 wkraczająca na Pragę Armia Czerwona spaliła drewniany kościółek. Na szczęście ocalał nowo budowany kościół murowany, choć Niemcy planowali jego wysadzenie.

30 października 1949 roku prymas Polski, kard. Stefan Wyszyński dokonał konsekracji świątyni.

Gdy powstała diecezja warszawsko-praska świątynia była kandydatem do roli katedry warszawsko-praskiej. Ostatecznie rolę tę pełni kościół św. św. Floriana i Michała Archanioła na Pradze. Jednak kościół pw. Najczystszego Serca Maryi przy pl. Szembeka jest jedną z najważniejszych świątyń diecezji i Grochowa. A także bodaj najważniejszym punktem corocznych obchodów uroczystości w rocznicę bitwy o Olszynkę Grochowską.

(źródło: parafia-szembeka.pl, wł.)

Dodaj komentarz