Chcesz spokojnej i bezpiecznej majówki? Przestrzegaj tych zasad!

Ledwo minął czas świąt Wielkiej Nocy, a już przed nami długi majowy weekend. Niektórzy mogą mieć wiele dni wolnego i zapewne zaplanują wyjazd na majówkę. Aby ten wypoczynek wspominać jedynie w miły sposób, warto przestrzegać rad przygotowanych przez policjantów.

fot. Freeimages.com

Układ dni w kalendarzu znany jest od dawna, więc można było wcześniej przygotować się na nadchodzący długi weekend, a będzie on naprawdę dłuuuugi… Niektórzy zapewne zaczną go już we wtorkowe popołudnie, a potrwa aż do niedzieli. Nic więc dziwnego, że jak co roku tłumy warszawiaków skorzystają z okazji, aby wyjechać poza miasto. Z kolei osoby, które jedynie w Warszawie pracują, odwiedzą rodzinne strony. W obu przypadkach – pozostawią swoje mieszkania/domy bez nadzoru.
Dlatego policjanci przygotowują w każdej takiej sytuacji garść przydatnych rad, aby uniknąć przykrych niespodzianek. Z reguły są do siebie bardzo podobne, ale warto je powtarzać. Bo ich przestrzeganie pozwoli uniknąć poważnych kłopotów.
Przede wszystkim jeśli wyjeżdżamy, musimy zadbać o mieszkanie, bo włamywacze wykorzystają każdy nasz błąd. Gdy my odpoczywamy, oni „pracują”.
„Nie ma zabezpieczeń nie do pokonania. Warto jednak zniechęcić przestępców do wyboru twojego domu” – tłumaczy policja.
I kilka prostych rad, aby ograniczyć ryzyko włamania, a jeśli już nawet do niego dojdzie, to zminimalizować straty.

* Planując urlop rozważ zdeponowanie w banku posiadanej gotówki, kosztowności i innych przedmiotów wartościowych. Stamtąd na pewno je odbierzesz. Tam będą czekały na twój powrót.
* Na bezpieczeństwie nie warto oszczędzać. Zainwestuj w rolety antywłamaniowe, atestowane zamki renomowanych firm, alarm połączony z monitoringiem, czujniki ruchu i dobre oświetlenie terenu.
* Poproś sąsiada lub inną zaufaną osobę o to, żeby podczas twojej nieobecności zaopiekowała się domem/ mieszkaniem, zebrała ze skrzynki pocztowej przychodzącą korespondencję i ulotki.
* Nigdy nie zostawiaj kluczy w umówionym miejscu np. pod wycieraczką czy kwiatkiem.
* Za każdym razem, kiedy wychodzisz z domu zamykaj drzwi i okna (również te piwniczne i dachowe) oraz włącz alarm

Niebezpieczeństwa czyhają również w miejscach uczęszczanych przez turystów, bo w ich tłumie grasują złodzieje. Bez różnicy: galeria handlowa, deptak w popularnym kurorcie, plenerowa impreza, środki komunikacji miejskiej.
Policja przestrzegają zwłaszcza kobiety, aby trzymać torebkę z przodu zamknięciem do siebie. Ale czujni muszą być również mężczyźni.
„Jeśli mamy przy sobie większą kwotę pieniędzy, nie trzymajmy jej w jednym miejscu. Rozdzielając ją i umieszczając w różnych miejscach zmniejszymy ryzyko ewentualnej utraty całej posiadanej gotówki. Płacąc za poczynione zakupy nie pokazujmy całej zawartości portfela, najbezpieczniej mieć wcześniej odliczoną kwotę pieniędzy” – apelują stróże prawa.
I od lat powtarzają fundamentalną zasadę, bo niektórzy jednak o niej zapominają: „nie zapisujmy numerów PIN na kartach płatniczych”!
Niestety, każda okazja do dłuższego wypoczynku staje się dla niektórych pretekstem do sięgnięcia po alkohol. Nawet jeśli mają w planach usiąść za kierownicą samochodu. Dlatego warto ku przestrodze podać tragiczny bilans policyjnej akcji „Wielkanoc 2019”. W całym kraju doszło do 281 wypadków, w których zginęło 38 osób, a 308 zostało rannych. Równie mocno przeraża, że złapano aż 1450 kierowców (!) na „podwójnym gazie”.
Także synoptycy nie mają dobrych wiadomości. Długoterminowa prognoza pogody wskazuje, iż podczas majówki będzie sporo przelotnych opadów deszczu, a temperatura mocno spadnie…

Łucja Czechowska

Dodaj komentarz