Najważniejsze święto dla chrześcijan. Błogosławieństwa Zmartwychwstałego Jezusa!

Gdyby Jezus nie zmartwychwstał, próżna byłaby nasza wiara – pisał Święty Paweł. Zmartwychwstanie Jezusa, Jego przejście najpierw przez mękę i śmierć na Krzyżu, a potem zmartwychwstanie, jest najważniejszym zdarzeniem w historii zbawienia ludzkości.

 

fot. adriatikus en:commons:talk [CC BY-SA 3.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/)]

W niedzielę palmową rozpoczął się Wielki Tydzień, w którym obchodzimy pamiątkę męki, śmierci i zmartwychwstania Chrystusa.

Szczególny wymiar mają tu Wielki Czwartek, Wielki Piątek i Wielka Sobota, w które obchodzimy Triduum Paschalne. W Wielki Czwartek wspominaliśmy ostatnią wieczerzę, ustanowienie sakramentów Eucharystii oraz kapłaństwa. W kościołach wierni gromadzili się na wieczornej mszy świętej. W Wielki Piątek wspominana jest męka i śmierć Pana Jezusa. W ciągu dnia odbywa się droga krzyżowa, a wieczorem Liturgia Męki Pańskiej. W Wielką Sobotę wierni odwiedzają Grób Pański, święcą też pokarmy na wielkanocny stół. Wieczorem odbywa się najważniejsza msza w roku – msza św. Wigilii Paschalnej. Następnego dnia – w Wielką Niedzielę, najważniejszy dzień w roku  dla katolików, msze są przez cały dzień, najbardziej uroczysta, rezurekcja odprawiana jest z samego rana, najczęściej o godzinie 6. Rozpoczyna się uroczystą procesją.

W związku ze świętami Zmartwychwstania Pańskiego Radości i wszelkich łask od Zmartwychwstałego Chrystusa, spokojnych i rodzinnych Świąt Wielkiej Nocy, życzy redakcja Telegrafu 24. (az).

 

Dodaj komentarz