Święty czas. Triduum Paschalne w stołecznych diecezjach

W niedzielę, 14 kwietnia, rozpoczął się Wielki Tydzień, który poprzedza najważniejsze wydarzenie w roku liturgicznym – Uroczystość Zmartwychwstania Pańskiego. Oto jak przebiegną uroczystości w diecezji warszawsko-praskiej i  archidiecezji warszawskiej w najbliższych dniach.

 

W kokatedrze na Kamionku liturgii Wielkiego Piątku przewodniczył będzie ks. bp Romuald Kamiński, a Msy Wigilii Paschalnej bp Marek Solarczyk fot. ODH

Diecezja Warszawsko-Praska

Wielki Piątek jest dniem bez Mszy Świętej. Rano w niektórych kościołach odprawiane jest nabożeństwo Ciemnej Jutrzni, w bazylice katedralnej z wiernymi będzie się modlił biskup Romuald Kamiński. Wieczorem w kościołach odbędzie się liturgia Męki Pańskiej(…)
Wielka Sobota poświęcona jest adoracji przy Grobie Pańskim. Nie sprawuje się Mszy Świętej, aż do wieczornej Wigilii Paschalnej. Rano odbywa się nabożeństwo Ciemnej Jutrzni (w bazylice katedralnej z udziałem biskupa Romualda Kamińskiego). W ciągu dnia wierni mogą przynosić do kościołów pokarmy na wielkanocny stół do obrzędu błogosławieństwa. (…)
W poranek Uroczystości Zmartwychwstania Pańskiego zgodnie z tradycją w parafiach odbywa się Msza Święta z procesją rezurekcyjną.
Wielki Piątek, 19 kwietnia

7.30: Katedra Warszawsko-Praska – Ciemna Jutrznia

18.00: Konkatedra na Kamionku – liturgia Męki Pańskiej pod przewodnictwem biskupa Romualda Kamińskiego

18.00: Katedra Warszawsko-Praska – liturgia Męki Pańskiej pod przewodnictwem biskupa Marka Solarczyka

Wielka Sobota, 20 kwietnia

7.30: Katedra Warszawsko-Praska – Ciemna Jutrznia

20.00: Katedra Warszawsko-Praska – Msza Święta pod przewodnictwem biskupa Romualda Kamińskiego

20.00: Konkatedra na Kamionku – Msza Święta pod przewodnictwem biskupa Marka Solarczyka

Niedziela Zmartwychwstania Pańskiego, 21 kwietnia

6.00: Parafia Matki Bożej Loretańskiej na Pradze – Msza Święta z procesją rezurekcyjną pod przewodnictwem biskupa Romualda Kamińskiego

6.00: Parafia Św. Jana Chrzciciela i Św. Wojciecha Biskupa Męczennika w Poświętnem – Msza Święta z procesją rezurekcyjną pod przewodnictwem biskupa Marka Solarczyka

(Przedruk ze strony www.diecezja.waw.pl )

Triduum w archidiecezji warszawskiej

Wielki Czwartek o godz. 18.00 w archikatedrze św. Jana Chrzciciela odbyła się msza św. Wieczerzy Pańskiej. Przewodniczył jej metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz. Homilię wygłosil bp Piotr Jarecki.

 

W Wielki Piątek, w bazylice archikatedralnej św. Jana Chrzciciela na Starym Mieście o godz. 17.00 rozpocznie się Liturgia Męki Pańskiej pod przewodnictwem bp. Michała Janochy.

Liturgia Wigilii Paschalnej – która rozpoczyna uroczystość Zmartwychwstania Pańskiego – zostanie odprawiona w archikatedrze warszawskiej w Wielką Sobotę wieczorem, o godz. 20. Będzie jej przewodniczył kard. Kazimierz Nycz.
(źródło: Archidiecezja Warszawska)

Dodaj komentarz