Eurowybory, euroniespodzianki. Listy do Europarlamentu

Jacek Saryusz Wolski, były poseł PO liderem listy PiS-u. Były eseldowski premier Włodzimierz Cimoszewicz liderem Koalicji Europejskiej. Wicemarszałek Sejmu na czele listy Kukiz’15. We wtorek, 16 kwietnia minął termin rejestracji list do Europarlamentu.

Flaga Unii Europejskiej (zdj. ilustr.) fot. Krzysztof (Kriss) Szkurlatowski

W Warszawie na czele listy PiS i Zjednoczonej Prawicy znajdzie się doświadczony europoseł Jacek Saryusz-Wolski, który dotychczas w Europarlamencie reprezentował Łódzkie, a jeszcze do niedawna… Platformę Obywatelską. Na 2 miejscu eurodeputowany Ryszard Czarnecki, który w poprzednich wyborach zdobył mandat z Wielkopolski. Trzecie miejsce na liście PiS-u przypadło byłemu ministrowi zdrowia, Konstantemu Radziwiłłowi. „Czwórką” jest pomysłodawczyni miesięcznic smoleńskich poseł Anita Czerwińska. Piąte miejsce przypadło byłemu posłowi, Zbigniewowi Gryglasowi, który mandat do Sejmu zdobył z listy… Nowoczesnej. Kolejne miejsca to w kolejności – Ewa Tomaszewska, Andrzej Smirnow, Sebastian Kaleta, Dominika Chorosińska, Małgorzata Wypych.
Ciekawie na liście Koalicji Europejskiej (PO, Nowoczesna, SLD, PSL, Zieloni itd.). Liderem w Warszawie będzie były premier z SLD Włodzimierz Cimoszewicz, z drugiego miejsca będzie startował poseł Andrzej Halicki, z trzeciego poseł Kamila Gasiuk-Pihowicz.
Liderem listy Kukiz’15 będzie wicemarszałek Sejmu Stanisław Tyszka. Robert Biedroń stanie na czele listy własnej partii „Wiosna”.
Termin rejestracji list kandydatów do europarlamentu mija 16 kwietnia.
Wybory odbędą się 23-26 maja. Z krajów Unii Europejskiej wybranych zostanie 705 deputowanych.
ŁCz, AZ

Dodaj komentarz