Jak widzą nas inni? Władze stolicy mają o czym myśleć

To nie jest typowe badanie, bo opiera się na subiektywnych odczuciach turystów i na ich podstawie oceniana jest „reputacja” stolic województw. „Miasto, które można polecić znajomym?” – brzmi jedno z pytań. Wyniki powinni jednak dać sporo do myślenia prezydentowi Rafałowi Trzaskowskiemu. Najlepiej bowiem wypada Wrocław, a tuż za nim Kraków. Natomiast Warszawa znalazła się dopiero na 5 miejscu, bo lepiej wypadł jeszcze Gdańsk i Poznań.

fot. ODH

Ranking Premium Brand przeprowadzony został po raz trzeci, a dotyczy postrzegania miast wojewódzkich przez osoby, które na co dzień w nich nie mieszkają, ale je znają – z mediów lub wycieczek. Ponad tysiąc uczestników badania zapytano o reputację poszczególnych aglomeracji. Nie chodziło o dane gospodarcze, zasobność portfela, czy dostęp do instytucji użyteczności publicznych. Chodziło o „pierwsze wrażenie”, które nierzadko decyduje o tym, czy dobrze wspominamy pobyt w danym mieście, czy chcielibyśmy do niego wrócić. To wyraźnie podkreślają autorzy rankingu.
„Respondenci oceniali miasta biorąc pod uwagę wspomniane skojarzenia, takie jak poziom zaufania do danego miasta, możliwość polecenia go znajomym, towarzyszącą mu atmosferę medialną, zaangażowanie społeczne oraz warunki pracy w danym mieście” – czytamy na stronie premiumbrand.com.pl
W poprzednich dwóch edycjach jako lidera rankingu „reputacji” wskazywano Kraków, a tuż za nim Wrocław – w najnowszym badaniu te dwa miasta zamieniły się miejscami.
Natomiast Warszawa cały czas znajduje się poza podium i zajmuje dopiero 5 miejsce. Lepszy wynik odnotowały jeszcze Gdańsk i Poznań.
Miasta oceniane były w skali od 1 do 100 punktów, a Warszawa w najnowszym badaniu otrzymała 71 i – to jest dobry prognostyk – odnotowała najwyższy wzrost (o 3 punkty).
Co ciekawe, stolica Polski może i nie cieszy się najwyższą reputacją, ale jest bezwzględnym liderem, jeśli chodzi o wizyty turystów. Na pytanie: „Które z podanych miast choć raz odwiedziłeś w ciągu ostatnich 12 miesięcy” na Warszawę wskazało aż 39 procent pytanych. Drugie miejsce zajął Kraków ze znacznie niższym wynikiem – 28 procent.
W innym raporcie podkreślono, że Warszawa jest doskonałym miejscem dla zagranicznych inwestorów. Publikacja „Warsaw Your Place to Invest 2019” – poświęcona rynkowi nieruchomości, czy zaletach inwestycyjnych – określa Warszawę jako metropolię, która przyciągnie zagraniczne firmy i spowoduje rozwój miasta.
„Inteligentne miasto – smart city oraz lider w regionie Europy Środkowej i Wschodniej, z ogromnym potencjałem inwestycyjnym. Tak opisują Warszawę analitycy w raporcie „Warsaw Your Place to Invest” – podaje serwis um.warszawa.pl
Akcent na możliwości kładzie również prezydent stolicy.
„Rynek biurowy w Polsce staje się coraz bardziej atrakcyjny dla inwestorów, a stolica jest liderem wśród miast, które cieszą się największym zainteresowaniem” – tłumaczył niedawno prezydent Rafał Trzaskowski.
W analizie „Warsaw Your Place to Invest 2019” szczególną uwagę zwrócono na studentów, czyli potencjalnych pracowników, których w stolicy nie brakuje.
„W Warszawie pracodawcy mogą liczyć na dostępność szerokiej kadry wykwalifikowanych pracowników. Stołeczna pula talentów to między innymi blisko 230.000 studentów oraz ponad 50.000 absolwentów rocznie” – przypomina um.warszawa.pl

Łucja Czechowska

Dodaj komentarz